Anja Rubik: Seks nie powinien być tematem tabu

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banaś
Katarzyna Pachelska

Anja Rubik: Seks nie powinien być tematem tabu

Katarzyna Pachelska

Rozmawiamy z top modelką Anją Rubik, która jest pomysłodawczynią akcji edukacyjnej dotyczącej seksu #sexedpl *.

Jesteś teraz taką panią profesor od seksu dla młodych ludzi...
Absolutnie nie, nie jestem żadną panią profesor, nie jestem też edukatorką. Książka „#sexedpl. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie” składa się z rozmów z osobami, które są edukatorami seksualnymi - psychologami czy lekarzami. Ja jestem tylko takim pośrednikiem, posłanką. Ja chcę zwracać uwagę na fakt, że nie ma w Polsce edukacji seksualnej, pomagać dotrzeć do takich informacji. Seks nie powinien być tematem tabu, powinniśmy o nim rozmawiać, rodzice powinni o nim rozmawiać z dziećmi, partnerzy między sobą. To powinno być coś, z czym czujemy się komfortowo.

A ty czujesz się komfortowo, gdy mówisz na forum publicznym „cipka” albo „penis”?
Tak, to takie same części ciała jak łokieć albo szyja. Gdy tworzymy klimat tajemniczości wokół organów płciowych, to zaczynają się pojawiać problemy. Nie wiemy, jakich określeń stosować. Lekarz mi ostatnio mówił, że przyszedł do niego 40-letni facet i mówi: mam problem tam na dole. Nawet nie był w stanie wypowiedzieć, o jaką część ciała mu chodzi. W polskim słownictwie nie ma dobrego określenia dla kobiecych organów płciowych. Powiemy „srom”? Brzmi tragicznie. Wagina oznacza coś innego.

Wydaje się, że „cipka” to jest brzydkie słowo.
Naszej generacji się tak wydaje. Zanim przejęłam ten temat, rozmawiałam z młodzieżą, bo sama się wahałam, jakiego słowa używać. Pytałam: czy słowo cipka jest dla was wulgarne? Oni odpowiedzieli, że nie, bo jak mamy „to” nazywać, czy jest inne słowo. W sumie nie ma. Na to naprowadziła mnie też ginekolożka, z którą zrobiłam rozmowę do książki. Ona zaczęła mówić „cipka”, twierdząc, że nie ma lepszego słowa. Co będziemy mówić: „cebulka”, „pi”, „tam na dole”? Musimy zaakceptować tę „cipkę”.

Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Katarzyna Pachelska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.