Anna Dudzińska, Dobrze zaprojektowane: Elektrociepłownia Szombierki. Bytomskie dzieło Zillmannów niczym zamek

Czytaj dalej
Anna Dudzińska

Anna Dudzińska, Dobrze zaprojektowane: Elektrociepłownia Szombierki. Bytomskie dzieło Zillmannów niczym zamek

Anna Dudzińska

„Latarnia” to projekt architekta Przemo Łukasika, który chce w ten sposób zwrócić uwagę na industrialne dziedzictwo Śląska. W piątek wieczorem Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu rozbłyśnie. Dziś w cyklu "Dobrze zaprojektowane" Ania Dudzińska o tym niezwykłym obiekcie.

Warto spoglądać w niebo nad Bytomiem. Popatrzeć w kierunku przepięknej i zapomnianej przez niektórych Elektrociepłowni Szombierki. Przemo Łukasik z grupy projektowej Medusa, postanowił o niej przypomnieć poprzez swój najnowszy projekt artystyczny.

Powstała w 1920 r. elektrociepłownia nieźle się trzyma, bo - po prostu - dobrze ją zaprojektowano. Emil i Georg Zillmannowie, dwaj architekci, kuzyni, zaprojektowali obiekt niezwykle użyteczny. A do tego po prostu piękny. Trzy kominy, potężna wieża zegarowa i wielki korpus. To miejsce niezwykłe.

Mówi Irma Kozina, historyk sztuki:

- Często porównuje się ten obiekt do Malborka. Tyle samo cegieł użyto do jej zbudowania, ile do wybudowania krzyżackiego zamku w Malborku. To magiczne porównanie. Mamy tutaj oczywiście biurowiec i bramę główną o charakterze neobarokowym - są tam bowiem pilastry i łuki typowe dla baroku. Lecz cała sylweta robi wrażenie średniowieczne.

- Żeby zobaczyć zegar na wieży, musimy wysoko zadrzeć głowy - przypomina Krzysztof Roman. - Ten czterostronny zegar jest drugim co do wielkości zegarem tego typu w Polsce. Pierwszym w tej konkurencji jest zegar na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Elektrociepłownię Szombierki odwiedził kilka lat temu wnuk architekta Georga Zillmanna - Joern. Był oszołomiony tym, co zobaczył. „To dla mnie ogromna niespodzianka” - mówił wtedy. - „Trudno mi nawet dobrać odpowiednie słowa. Po prostu jest tu wspaniale” - słyszymy nagranie audycji radiowej sprzed lat.

Kilka liczb, które robią wrażenie? - proszę bardzo. Mamy tu kubaturę o wielkości 350 tys. m sześc. I mamy 14 tys. mkw. u podstawy. Do tego niezwykłe detale - secesyjna klatka schodowa i lampy, które już są ikonami stylu - zaprojektowane przez Petera Behrensa. Takie same są w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku…

Przemo Łukasik w swoim najnowszym projekcie artystycznym zapali na kominie elektrociepłowni światło. Po to, by błyszczało jak latarnia i dawało nadzieję. Nadzieję na trwanie, a może przetrwanie tej świetnej architektury. Instalacja „Obiekt niemożliwy” powstaje w ramach jubileuszu miesięcznika „Architektura Murator” (obok o tym, co będzie się działo w EC Szombierki).

Czy można porównać Szombierki do ruin rzymskich? Posłuchajcie całej audycji (powyżej).

Anna Dudzińska, Dobrze zaprojektowane: Elektrociepłownia Szombierki. Bytomskie dzieło Zillmannów niczym zamek
Anna Dudzińska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.