Cezary Kassak

Antoni Brzeżańczyk kładł podwaliny pod silną Stal Mielec, a później został bohaterem niezwykłego „transferu” trenerskiego

Antoni Brzeżańczyk kładł podwaliny pod silną Stal Mielec, a później został bohaterem niezwykłego „transferu” trenerskiego Fot. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Antoni_Brze%C5%BCa%C5%84czyk, Croes, Rob C. / Anefo
Cezary Kassak

Antoniego Brzeżańczyka kojarzy dziś u nas niewielu kibiców piłkarskich, a przecież kiedyś trener ten prowadził między innymi reprezentację Polski. Inna sprawa, że spektakularnych zwycięstw nasi wtedy nie zanotowali i działo się to w czasach dosyć już zamierzchłych. Funkcję selekcjonera pełnił w 1966 roku. W tym okresie biało-czerwoni grali m.in. ze Szwecją, Anglią (parę tygodni później sięgnęła po mistrzostwo świata) i Francją. W międzyczasie obrali kurs na Amerykę Południową, gdzie zmierzyli się z Argentyną i Brazylią. W tej drugiej wystąpił Pele, a mecz odbył się na słynnej Maracanie.

W wyszukiwarce Google przy nazwisku Brzeżańczyka nie wyświetla się „reprezentacja”, tylko „Feyenoord”. Otrzymanie przez Antoniego Brzeżańczyka w 1975 roku posady trenera w topowym holenderskim klubie było wydarzeniem wyjątkowym. Wprawdzie nasz futbol, po dokonaniach kadry Górskiego na mundialu w Niemczech, cieszył się poważaniem w świecie, jednak trenerzy z komunistycznej Polski rzadko pracowali za granicą. A już nie zdarzyło się wcześniej, żeby któryś z nich dostał angaż w tak renomowanym teamie jak Feyenoord Rotterdam - triumfator Pucharu UEFA 1974, mający w składzie paru wicemistrzów świata.

Dodatkowy smaczek sprawy wyjazdu Antoniego Brzeżańczyka do ojczyzny „futbolu totalnego” stanowił fakt, że wyruszył on tam bezpośrednio z... drugoligowej (obecna 1 liga) Wisłoki Dębica.

- W Wisłoce pojawił się na zaproszenie trenera Mariana Jabłońskiego. Oni dobrze się znali i stworzyli w Dębicy trenerski duet, wspólnie sprawowali opiekę nad drużyną - wyjaśnia Jan Kasowicz, w latach 1967-1980 zawodnik dębickiej Wisłoki.

Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Cezary Kassak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.