Antyki z raciborskiej fabryki Tschaudera słono kosztują

Czytaj dalej
Aleksander Król

Antyki z raciborskiej fabryki Tschaudera słono kosztują

Aleksander Król

Mają Państwo na strychu meble po babci? Warto sprawdzić, czy gdzieś nie widnieje napis “Tschauder”. To nazwisko założyciela wielkiej przedwojennej fabryki mebli w Raciborzu. Produkowane w mieście wysokiej jakości meble były zamawiane przez klientów z całego Cesarstwa Niemieckiego. Dziś meble z metryczką A.Tschauder Mobelfarik Ratibor” kosztują co najmniej kilka tysięcy złotych wzwyż.

- Przedsiębiorstwo założone w 1858 r. przez Aloisa Tschaudera, pierwotnie mieściło się przy ulicy Solnej. Po śmierci założyciela w 1882 r. firmę przejął jego syn Max Tschauder. Fabryka sukcesywnie zwiększała produkcję, a jej wysokiej jakości meble były zamawiane przez klientów z całego Cesarstwa Niemieckiego. Spowodowało to konieczność zbudowania nowej siedziby - powstała ona pod koniec XIX w. przy ul. Ogrodowej - mówi Adam Knura, historyk z raciborskiego muzeum.

Mieszkanie za czytanie

- Kilka lat później zdecydowano się też na otwarcie dużego sklepu firmowego A. Tschaudera pod adresem Bahnhofstrasse 4 (od 1938 znajdowała się tu fabryka słodyczy Goldsiegel, a po II wojnie Fabryka Cukrów Ślązak) - dodaje.

Po wielkiej fabryce Tschaudera oprócz mebli wyposażenia mieszkań, banków i hoteli, które dziś na aukcjach licytowane są za niemałe sumy, pozostała przy ul. Ogrodowej... “chatka Baby Jagi”.

Dziwny budynek to jeden z niewielu drewnianych obiektów z XIX w. w Raciborzu. - Choć nie jest wpisany na listę zabytków, to znajduje się on w tzw. Strefie ochrony konserwatorskiej. To bardzo wdzięczny obiekt o konstrukcji drewniano-ryglowej z szerokim okapem. W szczytowym trójkącie ma ażurową dekorację, posiada zdobione belki - opisywała nam Joanna Muszała-Ciałowicz, miejska konserwator zabytków.

Aleksander Król

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.