Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Antyterroryści, by przeżyć, muszą mieć do siebie zaufanie

Czytaj dalej
Fot. SPAP Kraków
Paulina Piotrowska

Antyterroryści, by przeżyć, muszą mieć do siebie zaufanie

Paulina Piotrowska

Rozmowa z dowódcą Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Krakowie. Ze względów bezpieczeństwa nie możemy podać jego nazwiska.

Poznając nowe osoby mówi pan, że jest antyterrorystą?

Nie ukrywam, że pracuję w policji, jednak staram się nie zdradzać szczegółów ze względów bezpieczeństwa. Moi bliscy znajomi wiedzą, czym się zajmuję. To nie jest tajemnica, ale też się tym nie chwalę - nie robię tego z szacunku do naszej pracy. Wiem, ile zdrowia kosztuje ona nas i nasze rodziny.

Żona jest wyrozumiała?

Tak. Czasami bardziej, czasami mniej.

Wstępując do SPAP-u był pan żonaty?

Jeszcze nie, ale byłem już w związku z moją żoną.

Wiedziała, na co się pisze.

Nie do końca, nie miała skąd.

Jak to? Od pana!

Sam nie do końca wiedziałem, na co się piszę. Mógłbym powiedzieć ze szczegółami, jak wygląda nasza praca - jednak słuchanie o tym to jedno, dopiero przeżycie tego daje prawdziwe wyobrażenie i zrozumienie. Żona miała oczywiście jakieś obawy, choćby sama nazwa naszego pododdziału (Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji) daje pewne wyobrażenie tego, czym się zajmujemy. Ale udaje nam się walczyć z trudnościami i dalej jesteśmy razem.

Ale pewnie wciąż się o pana boi.

Staram się nie przenosić służby do domu, żeby nie obciążać rodziny. To nie jest im do niczego potrzebne. Chcemy, żeby wiedli z nami spokojne życie - na tyle, na ile specyfika naszej pracy to umożliwi. Nie opowiadamy o rzeczach, które nas spotykają.

Nigdy nie wiemy, czy teraz, w czasie tej rozmowy, nie dzieje się coś strasznego i nie zacznie dzwonić telefon

Pan czegoś się boi?

Główny lęk, który może dotyczyć każdego z naszych policjantów, to lęk o naszych najbliższych. Prowadzimy realizacje w stosunku do naprawdę niebezpiecznych osób; do przestępców, skrajnie okrutnych, brutalnych. Jest duże ryzyko, że mogą próbować odwetu.

A jednak zdecydował się pan zostać antyterrorystą.

To nie jest tylko praca, to też pasja. Po około 2,5 roku w policji zdecydowałem, że chcę spróbować swoich sił w tej formacji. Myślałem o tym już wcześniej, a gdy udało mi się lepiej poznać jednostkę i zobaczyć, jak wyglądają ich działania, umówiłem się na rozmowę z dowódcą. Zakwalifikowałem się na egzamin sprawnościowy. Dość długo się do niego przygotowywałem.

Czytaj więcej:

 • Do jakich akcji najczęściej są kierowani antyterroryści?
 • Jak dowódca SPAP reaguje, widząc antyterrorystów w filmach?
Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Paulina Piotrowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.