Jacek Drost

Apel burmistrza Żywca, żeby gminy dołożyły się dłuższej pracy dworca

Poczekalnia na dworcu autobusowym powinna być otwarta dłużej Fot. www.zywiec.pl Poczekalnia na dworcu autobusowym powinna być otwarta dłużej
Jacek Drost

Z apelem o włączenie się w finansowanie wydłużenia godzin otwarcia poczekalni żywieckiego dworca autobusowego zwrócił się burmistrz miasta AntoniSzlagor do samorządów Żywiecczyzny.

Nowy dworzec autobusowy, który powstał w miejscu dawnego dworca PKS (obok „Biedronki”) został uroczyście ot-warty na początku 2016 r. To ważny punkt przesiadkowy na mapie komunikacyjnej powiatu żywieckiego nie tylko dla mieszkańców, ale także turystów chętnie odwiedzających Żywiecczynę. Problem w tym, że obecnie poczekalnia dworca czynna jest od poniedziałku do piątku między godz. 7.00 a 17.00, w soboty od godz. 8.00 do 13.00, a w niedzielę i święta zamknięta jest na cztery spusty.

– W poczuciu troski o mieszkańców naszego powiatu, a także przyjeżdżających do nas gości zwracam się do Was z apelem o włączenie się w finansowanie wydłużenia godzin otwarcia poczekalni dworca autobusowego w Żywcu – napisał w apelu do samorządowców burmistrz Szlagor. Przypomniał w nim, że międzygminny transport publiczny to zadanie powiatu, a więc uruchomienie dworca autobusowego było w kompetencji władz powiatu żywieckiego. Jednak to władze miasta, wspólnie z prywatnym przedsiębiorcą, otworzyły nowy dworzec autobusowy, a także poczekalnię na tym dworcu. Burmistrz podkreślił, że zbliża się nowy sezon turystyczny, dojazdy mieszkańców do pracy wymagają wydłużenia godzin pracy poczekalni.

– Mając powyższe na względzie, w trosce o mieszkańców powiatu żywieckiego i odwiedzających nasz region turystów, apeluję do władz powiatu żywieckiego i wójtów gmin o włączenie się w rozwiązanie tego problemu – podkreślił burmistrz Żywca.
Zaproponował, żeby poczekalnia od poniedziałku do piąt-ku była czynna w godz. 5.00 - 22.00, w soboty od godz. 5.00 do 18.00, a w niedzielę i święta od godz. 5.00 do 18.00. Przy takich godzinach czas otwarcia poczekalni wydłużyłby w miesiącu o ponad 220 godzin.
Burmistrz Szlagor wyliczył, że dodatkowe godziny otwarcia poczekalni to dla powiatu żywieckiego i 14 gmin Żywiec-czyzny 6300 zł miesięcznej dopłaty do funkcjonowania poczekalni.

– Przy proporcjonalnym obciążeniu każdej z gmin oraz powiatu na każdą z nich przypadnie kwota około 420 zł miesięcznie – podkreślił burmistrz Żywca.

W sumie niewiele, a udogodnienie dla podróżnych byłoby ogromne.

Dariusz Szatanik, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Żywcu poinformował, że w odpowiedzi na apel burmistrza i w trosce o komfort oraz bezpieczeństwo mieszkańców i turystów starosta żywiecki Andrzej Kalata polecił w trybie pilnym wprowadzenie do porządku obrad Konwentu Burmistrza i Wójtów Powiatu Żywieckiego punktu dotyczącego funkcjonowania poczekalni dworca autobusowego w Żywcu. – Konwent zaplanowano na początek czerwca – dodał Szatanik. ą

Jacek Drost

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.