Aquapark w Częstochowie: Umowa na budowę parku wodnego podpisana

Czytaj dalej
Bartłomiej Romanek

Aquapark w Częstochowie: Umowa na budowę parku wodnego podpisana

Bartłomiej Romanek

Aquapark w Częstochowie za 51,5 mln zł wybuduje konsorcjum firm „Przemysłówka” i „Kar-Bud”. Mieszkańcy boją się, że na osiedlu już w ogóle nie będzie można zaparkować.

Kończymy wieloletnią dyskusję na temat budowy parku wodnego – mówił wczoraj w Odwachu prezydent Krzysztof Matyjaszczyk podczas oficjalnego podpisania umowy na budowę częstochowskiego aquaparku. Powstanie on za kwotę 51,5 miliona złotych w dzielnicy Tysiąclecie, przy ulicy Dekabrystów. Basen wodny będzie połączony z istniejącą tam obecnie letnią pływalnią.

Za wykonanie projektu, uzyskanie pozwolenia i samą budowę będzie odpowiedzialne konsorcjum firm „Przemysłówka” i „Kar-Bud”. Janusz Stępień, prezes „Przemysłówki”, która ma już doświadczenie w budowie basenów, bo wybudowała pływalnię przy IV Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie, podkreślał podczas konferencji prasowej, że jego firma poświęciła dużo czasu i pracy, aby przygotować jak najlepszą ofertę.

Aquapark w Częstochowie: Umowa na budowę parku wodnego podpisana

Nie było to łatwe, bo inwestycja realizowana jest w ramach procedury „zaprojektuj i buduj”, koszty więc były szacowane przed sporządzeniem projektu.

– Od momentu podpisania umowy mamy 32 miesiące na zakończenie budowy aquaparku w Częstochowie – mówi prezes Janusz Stępień.

– Na prace projektowe w umowie przeznaczono 12 miesięcy, ale my chcielibyśmy je zakończyć w 8 miesięcy. Same prace budowlane potrwają około dwóch lat.
Za wykonanie koncepcji i projektu odpowiada Pracownia Architektoniczna Mariusza Szczuraszka, który ma doświadczenie związane z powstawaniem innych parków wodnych i basenów w Polsce.

Aquapark w Częstochowie: Umowa na budowę parku wodnego podpisana

Według projektu, aquapark ma mieć trzy kondygnacje. Wśród atrakcji, które mają się znaleźć w częstochowskim aquaparku, są m.in. dzika rzeka, basen ze sztuczną falą, trzy tory pełnowymiarowego basenu i zjeżdżalnia.
Park wodny ma mieć rozbudowane saunarium, do którego będzie można wejść bezpośrednio z zewnątrz, a także z części basenowej. Mariusz Szczura-szek podkreśla, że ważnym elementem projektu jest podziemny parking, który udało się wprowadzić w bryłę budynku.

– Dzięki temu uzyskaliśmy blisko 50 miejsc parkingowych. To rozwiązanie dobrze sprawdzi się również zimą, kiedy opuszczając basen czy saunę, nie będzie trzeba wychodzić na dwór na zimne powietrze – mówi Mariusz Szczuraszek.

Aquapark w Częstochowie: Umowa na budowę parku wodnego podpisana

Władze miasta są przekonane, że przyjęte rozwiązanie i lokalizacja parku wodnego są optymalne, ale sami częstocho-wianie mają podzielone zdanie. Wielu z nich uważa, że aquapark powinien powstać na obrzeżach miasta. Najwięcej obaw mają mieszkańcy osiedla Tysiąclecie, na którym ma powstać częstochowski aqua-park. W projekcie uwzględniono ok. 260 miejsc parkingowych, ale aż 100 z nich już teraz jest wykorzystywanych, a często po południu nie ma gdzie zaparkować.

Bartłomiej Romanek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.