Aranżacja balkonu w jesiennej szacie

Czytaj dalej
Fot. Richgold (pixabay.com)
Katarzyna Jó[email protected]

Aranżacja balkonu w jesiennej szacie

Katarzyna Jó[email protected]

Zbliżający się początek jesieni to nie powód, żeby rezygnować z pięknych kwiatów balkonowych.

Początek jesieni dla wielu roślin oznacza koniec okresu wegetacyjnego. Najszybciej urodę tracą rośliny sezonowe, które jesienią wydajają mniej kwiatów, częściej chorują i często zasuszają liście. Utratę ich walorów ozdobnych szczególnie wyraźnie widać na balkonach i tarasach, gdzie kwiaty jednoroczne stanowią podstawę doniczkowych aranżacji.

Werbeny, lobelie czy petunie, niezbyt dobrze znoszą jesienną pogodę, dlatego przestają być atrakcyjne i zwykle muszą zostać usunięte ze skrzynek i doniczek. Nie oznacza to jednak, że jesienny balkon musi być nudny i nieciekawy, gdyż miejsce przekwitłych kwiatów, mogą zastąpić rośliny, które właśnie jesienią ukazują pełnię swojej urody.

W czołówce kwiatów idealnych do dekoracji jesiennego balkonu znajdują się przede wszystkim wrzosy i kwitnące o tej porze roku wrzośce (wrzosiec delikatny, wrzosiec Watsona) oraz chryzantemy i złocienie jak np. chryzantema wielkokwiatowa i drobnokwiatowa, złocień koreański, złocień krzewiasty (chryzantemy często zamiennie nazywane są złocieniami, jednak niektóre źródła rozdzielają oba rodzaje roślin).

Wrzosy i wrzośce najlepiej prezentują się w jednogatunkowych grupach lub w zestawieniu ze starcem popielnym, kocanką włochatą, golterią, dąbrówką czy ozdobnymi trawami. Do uprawy w pojemnikach warto wybrać odmia- ny o wzniesionym pokroju (np. „Aleksandra”, „Allegro”, „Amethyst”, „Annabel”, „Darkness”, „Long White”, „Merlyn”, „Hammondii”, „Ross Hutton”, „Red Star”, „Scholjes Rubin”, „Simone”, „Winter Red”, „Vivika”), gdyż krzewinki o płożących lub pokładających się pędach lepiej wyglądają w ogrodzie niż w doniczkach.

Ze względu na swój romantyczny charakter, wrzosy i wrzośce doskonale wyglądają w glinianych misach, rustykalnych donicach, wiklinowych koszach czy bielonych skrzynkach. Uroku dodadzą im również niewielkie ozdoby w postaci oplecionej wokół doniczki rafii w naturalnym kolorze, bukietu kolorowych, jesiennych liści, kilku miniaturowych dyń ozdobnych czy paru gałązek z czerwonymi owocami ognika lub dzikiej róży.

Sadząc wrzosy i wrzośce w pojemnikach, należy jednak pamiętać, że rośliny wymagają słonecznego stanowiska i kwaśnego podłoża (najlepiej gotowej mieszanki przeznaczonej dla roślin kwasolubnych). Źle też znoszą zalewanie oraz przesuszanie, dlatego doniczki przeznaczone pod ich uprawę powinny posiadać odpływ wody i warstwę drenażu na dnie.

Oprócz wrzosów i wrzośców jesienią nie może też zabraknąć chryzantem. W przeciwieństwie do wrzosów, rośliny najlepiej prezentują się jednak w pojedynczych donicach, bo zwykle rozkrzewiają się mocno i same w sobie stanowią efektowną ozdobę balkonu. Jeśli jednak chcielibyśmy jeszcze bardziej urozmaicić balkonowe aranżacje, możemy wybrać słabiej rosnące odmiany złocieni i zestawić je z karłowymi iglakami, starcem popielnym, kocankami włochatymi lub ozdobnymi trawami.

Pochłonięci poszukiwaniem odpowiednich roślin na jesienny balkon, nie powinniśmy jednak zapominać, że oprócz wielkich, jesiennych klasyków, istnieje też kilka innych gatunków roślin ozdobnych kwitnących o tej porze roku, które także możemy wykorzystać do dekoracji balkonu. W donicach pięknie będą wyglądać karłowe lub niskie odmiany astrów (np. astry krzaczaste np. „Kassel” i „Kristina”, astry nowoangielskie np. „Purple Dome”, astry nowobelgijskie np.”Brigitte” i „Winston Churchill’”), rudbekii (np. rudbekia błyskotliwa „Goldstrum”, „Little Goldstar”) i dzielżanów („Ranchera’, „Pumilum Magnificum”) oraz wspaniałe kwiatostany rozchodników okazałych.

Uroku jesiennemu balkonowi dodadzą także inne sezonowe dekoracje jak np. kosz z ozdobnymi dyniami i suszonymi strąkami czerwonych papryczek, wiklinowa misa wypełniona mchem i czerwonymi jabłkami, dzban z ozdobą kapustą, bukiet jesiennych kwiatów czy wieniec z gałązek krzewów o ozdobnych owocach uzupełniony mchem, kasztanami, żołędziami i kolorowymi liśćmi.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Katarzyna Jó[email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.