Archeolodzy z UMK odkryli relikty dawnego mostu z przełomu XIII i XIV wieku

Czytaj dalej
Fot. Mateusz Popek
Grzegorz Kończewski

Archeolodzy z UMK odkryli relikty dawnego mostu z przełomu XIII i XIV wieku

Grzegorz Kończewski

Relikty drewnianego mostu z przełomu XIII i XIV wieku odkryli archeolodzy podwodni z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, którzy badają wody położonego niedaleko Gniezna jeziora Lednica. To niejedyne odkrycie toruńskich naukowców - z dna wydobyto też m.in. średniowieczne podkowy i topory.

Jezioro Lednica od wielu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem naukowców, a położona na nim wyspa Ostrów należy do najciekawszych stanowisk archeologicznych w Polsce. To dlatego, że znajdują się tutaj pozostałości jednego z najważniejszych grodów wczesnopiastowskich wraz ze imponującym palatium, czyli średniowieczną kamienną siedzibą książęcą.

Analiza na początek

Tym razem naukowcy, doktoranci i studenci z Zakładu Archeologii Podwodnej w Instytucie Archeologii UMK w Toruniu przystąpili do badań we współpracy z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz Stowarzyszeniem Naukowym Archeologów Polskich (oddział w Warszawie). Realizowane właśnie przedsięwzięcie archeologiczne (dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego) pod nazwą „Kolebka Piastów - archeologiczne prospekcje podwodne w rejonie jeziora Lednica” ma na celu dokładne rozpoznanie tego akwenu. Mówiąc wprost, chodzi o to, by odnaleźć jak największą liczbę stanowisk archeologicznych. Od początku lat 80. ubiegłego wieku archeolodzy podwodni odkryli w wodach Lednicy dwa mosty prowadzące na wyspę, kilka łodzi dłubanek oraz całą kolekcję wczesnośredniowiecznych militariów.

- Tegoroczne poszukiwania objęły obszar nie tylko znanych już przepraw mostowych, ale odbywały się również w innych częściach jeziora Lednica - mówi kierujący pracami dr hab. Andrzej Pydyn, kierownik Zakładu Archeologii Podwodnej UMK w Toruniu. - Efekty przeszły nasze oczekiwania.

Pozostało jeszcze 51% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Grzegorz Kończewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.