Architekci z Poznania zmienią planetarium w Parku Śląskim

Czytaj dalej
Fot. Fot. materiał orgaznizatora
Magdalena Tarnowska

Architekci z Poznania zmienią planetarium w Parku Śląskim

Magdalena Tarnowska

Jury obradowało dwa dni. Wczoraj w południe w Katowicach spośród 19 prac wybrano projekt przebudowy najstarszego planetarium w Polsce.

Nie Tomasz Konior, nie projektanci Muzeum Śląskiego, lecz autorzy przebudowy Filharmonii Śląskiej w Katowicach będą mieć szansę na przebudowę Planetarium Śląskiego. Firma Consultor Sp. z o.o. z Poznania wygrała konkurs na sporządzenie koncepcji architektonicznej, w myśl której obiekt zostanie przebudowany i zmodernizowany. We wtorek ogłoszono wyniki konkursu.

Zwycięski projekt to koncepcja, która w niewielkim stopniu zmieni zabytkowy obiekt z 1955 roku, od pokoleń kojarzony z Górnym Śląskiem, i największe oraz najstarsze planetarium w Polsce. Jego innowacyjność polega na ciekawym zaaranżowaniu przestrzeni wokół obserwatorium astronomicznego.

- Projekt wpisuje się harmonijnie zarówno w otoczenie Parku Śląskiego, jak i w obszar istniejących już kubatur planetarium. Autorzy proponują nową, niedominującą wartość przestrzenną, wkomponowaną w krajobraz parku. Połączenie placu Mikołaja Kopernika z nowym placem przed wejściem tworzy współczesny układ urbanistyczny, który zachowuje ikonicznie postrzegany widok na całe planetarium - uzasadniali swój werdykt członkowie komisji.

- Wyróżniona praca ujęła nas tym, że subtelnie wprowadza nową funkcję, nie dominując istniejącego obiektu - mówił Piotr Buśko, przewodniczący sądu konkursowego

- To pomysł na architekturę najwyższych lotów. Taką, która szanuje przestrzeń parku i równocześnie wnosi do niego pewną wartość dodaną - ocenił tuż po ogłoszeniu wyników Henryk Mercik, członek zarządu woj. śląskiego.

Drugie miejsce w konkursie zajęła EM4. Pracownia Architektury Brataniec z Krakowa. Trzecie - M.O.C. Architekci z Katowic. - Nasz projekt polegał na stworzeniu nowej jakości przede wszystkim w obszarze strefy wejściowej. Włożyliśmy dużo pracy, aby wpisać go w istniejącą tkankę. Trzecia nagroda jest dla nas fantastycznym wyróżnieniem - mówi Martyna Wyrwas z biura architektonicznego M.O.C. Architekci. Specjalne wyróżnienie otrzymał zespół ze Szczecina - Biuro Projektowe Maxberg.

Nagrodą dla zwycięzców jest 15 tysięcy złotych i zaproszenie do negocjacji w trybie z wolnej ręki. Bo zwycięzca może odmówić realizacji projektu. W tym przypadku konieczne będzie znalezienie innego wykonawcy.

Projekt został wybrany. Teraz urząd marszałkowski będzie aplikował o środki z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Koszt przebudowy nie może przekroczyć kwoty 28 mln złotych brutto. Pozostała część pieniędzy (63 mln) przeznaczona zostanie na sprzęt i wyposażenie planetarium. Prace budowlane rozpoczną się dopiero jesienią 2017 roku i będą realizowane do czerwca 2019. Prace remontowe związane z częścią ekspozycyjną budynku ruszą najprawdopodobniej pod koniec marca 2018. Według harmonogramu, modernizacja planetarium powinna zakończyć się w 2020 roku.

Przypomnijmy: konkurs na przebudowę Planetarium Śląskiego został ogłoszony 15 kwietnia. Wstępne eliminacje zakończono 10 maja, a 53 z 63 ofert przeszły do kolejnego etapu. Termin złożenia prac minął 26 lipca. Do organizatora wpłynęło 19 prac. Komisja obradowała przez dwa dni, by spośród dobrych projektów wybrać ten najlepszy.

*Trąba powietrzna w Chorzowie ZOBACZ NOWE WIDEO I ZDJĘCIA
*Wakacje przedłużne. To prezent MEN dla uczniów
*Pielgrzymka kobiet do Piekar Ślaskich 2016 ZDJĘCIA + WIDEO
*Dzieci zasypiają w każdych warunkach NAJŚMIESZNIEJSZE FOTKI
*Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

Magdalena Tarnowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.