Architektura Roku 2017 woj. śląskiego. Zobaczcie najlepsze realizacje śląskich architektów

Czytaj dalej
Fot. SARP Katowice/materiały nadesłane na konkurs
Justyna Przybytek - Pawlik

Architektura Roku 2017 woj. śląskiego. Zobaczcie najlepsze realizacje śląskich architektów

Justyna Przybytek - Pawlik

W listopadzie poznamy najlepsze projekty i realizacje śląskich architektów. To wówczas zostaną ogłoszone wyniki konkursu Architektura Roku 2017 woj. śląskiego. Konkurs, organizowany już po raz 23., to swego rodzaju konkurs piękności najlepszych realizacji architektonicznych w przestrzeni naszych miast. To także okazja, aby sprawdzić co w architekturze piszczy, jak wygląda naprawdę dobrze zaprojektowany dom, jak biurowiec wpisujący się w istniejącą zabudowę i ile potencjału tkwi w małych formach architektonicznych.

Architektura Roku woj. śląskiego, to jeden z najważniejszych konkursów architektonicznych organizowanych w regionie. W tym roku zostanie rozstrzygnięty już po raz 23. Od lat patronuje mu katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. W tym roku do konkursu napłynęło ponad 40 zgłoszeń. Jury nominowało 15 realizacji, żadnych jednak w kategorii „mała forma”. Wyniki konkursu poznamy za kilka tygodni. Ich ogłoszenie, ale też wręczenie nagród zaplanowano 16 listopada w sali Marmurowej Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. W kolejnych dniach wystawę zdjęć zwycięskich realizacji będzie można oglądać w Galerii Architektury SARP-u przy ulicy Dyrekcyjnej 9.

Wśród nominowanych realizacji są m.in. pięknie zaprojektowane i odnowione wnętrza, niezwykłe domy, ale też obiekty użyteczności publicznej.

Co roku nagrody przyznawane są w kilku kategoriach, generalnie za realizacje na terenie województwa śląskiego, ale też realizacje śląskich architektów poza naszym regionem. Kategorie to obiekt, dom jednorodzinny, wnętrze, mała forma oraz dzieło eksportowe. Co roku przyznawane jest także grand prix konkursu oraz nagroda w kategorii „Młody twórca” dla wyróżniających się młodych architektów (w tej kategorii mogą kandydować architekci i projektanci wnętrz, którzy nie ukończyli 40 roku życia).

Dodajmy, że przed rokiem w kategorii „Obiekt” triumfowało przedszkole w Paniówkach zaprojektowane przez architektów z pracowni Jojko+Nawrocki Architekci. Również ta realizacja otrzymała grand prix konkursu. Natomiast wyróżnienie w tej kategorii przyznano budynkowi biurowemu Porcelana Śląska Park (projekt pracowni TTAT). Z kolei w kategorii „Dzieło eksportowe” nagrodę przyznano pracowni KWK Promes i Robertowi Koniecznemu za Muzeum Narodowe Centrum Dialogu Przełomy.

Nominacje w konkursie Architektura Roku 2017 woj. śląskiego

Kategoria Obiekt
W kategorii „Obiekt” nominację otrzymały cztery realizacje. To biurowiec Kanlux, czyli adaptacja byłej stołówki wojskowej na biurowiec zaprojektowana przez architektów z bytomskiej pracowni Medusa Group. Biurowiec znajduje się w Radzionkowie. W tej samej kategorii nominowano obiekt gastronomiczny na pięknej promenadzie nad Jeziorem Paprocany w Tychach, to realizacja pracowni RS+ Roberta Skitka. O nagrodę rywalizować będzie również budynek biurowo- magazynowy Agencji Reklamy FUX w Nowych Gliwicach - realizacja Interurban oraz budynek biurowy przy ulicy Karłowicza w Katowicach - realizacja Slas Architekci.

W dalszej części poznasz nominowanych w kategoriach: dom jednorodzinny, wnętrze, dzieło eksportowe oraz zobaczysz galerię zdjęć nominowanch obiektów

Pozostało jeszcze 48% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Justyna Przybytek - Pawlik

Dziennikarka Dziennika Zachodniego oraz portalu dziennikzachodni.pl. Redaktor tygodnika miejskiego "Kocham Katowice" oraz serwisu katowice.naszemiasto.pl Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Katowiczanka. Fanka podróży krótkich i długich, jazdy na rowerze, spacerów i dobrych książek. Z Dziennikiem Zachodnim związana od 2007 roku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.