Artysta został odurzony i ograbiony [wideo, zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. ze zbiorów Piotra Wygachiewicza
Maciej Czerniak

Artysta został odurzony i ograbiony [wideo, zdjęcia]

Maciej Czerniak

Panu Piotrowi w pociągu skradziono przedmioty warte kilka tysięcy zł. SOK: Uważajmy w podróży!

- To był koszmar. Nie wiedziałem, gdzie jestem. Co się ze mną stało - wyznaje Piotr Wygachiewicz, znany jako Marcelo Zammenhoff, artysta offowy, performer, twórca wideo i kompozytor. W piątek o godzinie 22.18 w Krakowie wsiadł do pociągu Intercity jadącego do Łodzi.

- W przedziale siedział człowiek, który przedstawił się imieniem Jacek - przypomina sobie Marcelo. - Wspomniał chyba, że jest z rocznika 1968. Twierdził, że jedzie w interesach do Gdyni. Miał śląski akcent - tłumaczy. Marcelo do Łodzi nie dojechał.

Ocknął się w Bydgoszczy, gdy policjanci umieszczali go w radiowozie.

- Około godziny 7 rano 23 stycznia policjanci zauważyli mężczyznę w rejonie ulicy Zygmunta Augusta - mówi nadkom. Maciej Daszkiewicz z zespołu prasowego bydgoskiej komendy wojewódzkiej.

Zdezorientowany artysta dowiedział się, że jest wieziony do punktu pomocy osobom nietrzeźwym. Zdał sobie sprawę, że ograbiono go z rzeczy, które miał w dwóch plecakach. Trzy aparaty fotograficzne (Canon, Sony i Panasonic), kamera GoPro, dwa telefony komórkowe, sygnet - pamiątka rodzinna, laptop Dell oraz między innymi zabytkowa trąbka ze srebrnym ustnikiem i turystyczny palnik gazowy warte były prawie 10 tys. zł.

- Najgorsze jest to, że straciłem bezcenne materiały na kartach pamięci z aparatów - podkreśla Marcelo. - To były zdjęcia i nagrania z Teneryfy, skąd właśnie wracałem. Byliśmy tam ze Zbigniewem Liberą [artysta performer i fotografik, autor wideoinstalacji - red.].

Ewidentnie zostałem w pociągu otumaniony jakąś substancją. Nie wiem, może pigułką gwałtu - wspomina Marcelo.

- W izbie zbadano mnie. Miałem 0,5 mg/l alkoholu. Byłem otępiały i zdezorientowany. Po wyjściu z izby chciałem zgłosić kradzież na policji, ale mi odmówiono. Dyżurny w komisariacie Śródmieście w Bydgoszczy nie chciał przyjąć ode mnie zgłoszenia. Zdębiałem, gdy usłyszałem, że najpierw muszę zrobić badanie krwi.

Piotr Wygachiewicz jest przekonany, że ktoś odurzył go podczas podróży pociągiem. Obudził się bez bagaży w okolicy dworca Bydgoszcz Główna. Narysował
ze zbiorów Piotra Wygachiewicza Piotr Wygachiewicz jest przekonany, że ktoś odurzył go podczas podróży pociągiem. Obudził się bez bagaży w okolicy dworca Bydgoszcz Główna. Narysował portret pamięciowy sprawcy kradzieży. Dla osoby, która pomoże go namierzyć, wyznaczył nagrodę.

Wyjaśnienie tej sytuacji zlecił już komendant miejski policji w Bydgoszczy. Marcelo złożył osobne zawiadomienie na policji w Łodzi.

Policja i Służba Ochrony Kolei ostrzega przed złodziejami, którzy z początkiem ferii stali się bardziej aktywni. Z raportu SOK za 2014 rok (ostatni dostępny bilans) wynika, że w pociągach w całym kraju zanotowano 505 kradzieży. To więcej niż w roku poprzednim, kiedy podobne zdarzenia podróżni zgłaszali 420 razy.

Lista rzeczy skradzionych artyście:

Jak nie dać się rabusiom:Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Piszę też na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.