Atrakcje zimowe Jury Krakowsko-Częstochoskiej [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Piotr Ciastek

Atrakcje zimowe Jury Krakowsko-Częstochoskiej [ZDJĘCIA]

Piotr Ciastek

Zimą na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej jest co robić. Piesze wycieczki w mroźnym krajobrazie to wspaniała okazja do poznania tej części województwa śląskiego. Jura o każdej porze roku jest piękna, choć wielu docenia ją głównie jesienią i właśnie zimą.

Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu

To najbardziej imponujące Orle Gniazdo spośród wszystkich zamków Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Podczas ekscytującej wycieczki po jego ruinach wejdziemy na wysokie baszty, spojrzymy w dół z przepastnych murów i poczujemy klimat średniowiecznych mieszkańców tych włości. Cena biletu: 9,00 zł /os. (bilet normalny), 7,00 zł/os (bilet ulgowy)

Park Miniatur - Ogrodzieniec

To prawdziwa gratka dla dużych i małych podróżników. Dorośli znajdą tu rekonstrukcje 17 Jurajskich Twierdz z okresu ich największej świetności. Można by je pomylić z prawdziwymi, gdyby nie fakt, że są one 25 razy mniejsze od oryginałów! Cena biletu: 14,00 zł od osoby (bilet normalny), 10,00 zł od osoby (bilet ulgowy).

Zamek w Olsztynie

Zamek w Olsztynie posadowiono na skałach już w drugiej połowie XIII wieku, jako jeden z elementów systemu obronnego Małopolski od strony Śląska. Kazimierz Wielki znacznie go rozbudował. Jako że zamek doskonale spełniał powierzone mu zadanie, również Jagiellonowie dbali o jego dobry stan – ustanowili tu nawet starostwo. Katastrofalny dla warowni – jak i dla całej Polski - okazał się potop szwedzki z połowy XVII wieku i późniejsza wojna północna. Splądrowana warownia nie wróciła już do stanu z czasów swojej świetności. Twierdza szczególnie pięknie wygląda zimą, a w usadowionym u jej stóp starym spichlerzu można zjeść coś gorącego.

Muzeum w Starym Młynie w Żarkach

Do 28 lutego Muzeum w Starym Młynie w Żarkach można odwiedzić specjalną wystawę rycerską. Wystawa "Gawędy o broni i zbroi" prezentuje uzbrojenie obronne oraz zaczepne z różnych okresów średniowiecza. Ponadto kilka sylwetek rycerskich, w tym rycerza konnego. Dodatkowo zwiedzający zobaczą imponujący namiot z wyposażeniem obozowym oraz dowiedzą się, czym w wolnym czasie zajmowali się rycerze.

Odwiedzający Stary Młyn w ferie będą mogli bliżej się przyjrzeć efektom pracy płatnerza oraz kowala. Dodatkowo można będzie się wcielić w jednego z rzemieślników. Którego? Przyjdź i przekonaj się sam. Koszt wystawy to 8 zł od osoby, natomiast przy zwiedzaniu stałej ekspozycji cena wynosi 6 zł plus cena biletu do Muzeum.

Odwiedzamy Bobolice

Turyści odwiedzający Jurę Krakowsko-Częstochowską mogą zwiedzać m.in. zrewitalizowany zamek w Bobolicach. Sąsiednia warownia nie jest dostępna dla turystów. Ale jest duża szansa, że także mirowskie Orle Gniazdo będzie udostępnione do zwiedzania.

Po wielu latach badań archeologicznych i architektonicznych przygotowujących proces rewitalizacji Zamek Mirów wreszcie ma szansę na rewitalizację. W ubiegłym roku na dobre rozpoczęły się prace zarówno na koronach murów wieży mieszkalnej jak i na zamku górnym.

Widać już częściowo zrekonstruowaną południową ścianę wieży z czterema kamiennymi portalami okiennymi. Rewitalizacja królewskiego Zamku Mirów obok oddanego już turystom Zamku Bobolice wpisuje się świetnie w prace nad aktualną strategią rozwoju województwa śląskiego „Kierunek Śląskie 3.0” z jednym jej kluczowych projektów, który ma na celu stworzenie ze Szlaku Orlich Gniazd rozpoznawalnego produktu turystycznego w skali kraju, wzorem Szlaku Zabytków Techniki.

Piotr Ciastek

Redaktor w oddziale Dziennika Zachodniego w Częstochowie. Od zawsze częstochowianin.


Na co dzień zajmuję się sprawami Lublińca i Częstochowy. Tworzę materiały tekstowe, wideo i multimedialne. Zajmuję się też robieniem zdjęć z wielu ważnych imprez na terenie północnego regionu województwa śląskiego. Prowadzę fanpage lubliniec.naszemiasto.pl i czestochowa.naszemiasto.pl na Facebooku. Recenzuję też na łamach internetowego Dziennika Zachodniego książki i filmy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.