Austria. Messner Mountain Museum, czyli Reinhold Messner i jego królestwo w chmurach Tyrolu

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Andrzej Dworak

Austria. Messner Mountain Museum, czyli Reinhold Messner i jego królestwo w chmurach Tyrolu

Andrzej Dworak

Wysoko w Południowym Tyrolu najsłynniejszy alpinista i himalaista Reinhold Messner stworzył muzeum poświęcone górom i ludziom gór.

Messner Mountain Museum składa się z sześciu wspaniałych obiektów - położonego na wysokości 2275 m n.p.m. Corones, Firmian w zamku Sigmundskron, Dolomites opowiadającego o zdobywaniu Dolomitów, mitycznego Juval, Ripy, którego nazwa bierze się od tybetańskich słów „ri” (góra) i „pa” (człowiek), oraz Ortles położonego u stóp najwyższego szczytu Południowego Tyrolu, najbardziej na północ wysuniętego regionu Włoch. Leży on na pograniczu Austrii i Szwajcarii, a zamieszkujący go ludzie mówią w większości po niemiecku. Zimą trudno tu o pokój ze względu na tłumy narciarzy. Latem można swobodniej cieszyć się pięknem krajobrazów. To również najlepsza pora, żeby dotrzeć do MMM i poznać głębiej ducha gór.

Przewodzić takiej wyprawie mogącej stać się przeżyciem będą doświadczenie i wiedza Reinholda Messnera, włoskiego alpinisty, himalaisty, autora ponad czterdziestu książek o tematyce górskiej i eurodeputowanego V kadencji. Messner jako pierwszy zdobył koronę Himalajów i Karakorum - czternaście ośmiotysięczników świata. Dokonał tego w 1986. Dziś ma 72 lata, a we wtorki w sierpniu o 21 przy ognisku będzie opowiadał na zamku Sigmundskron w muzeum Firmian o swoim życiu. I chociaż ta przyjemność nie jest tania (dorośli - 20 euro, dzieci 8-16 lat - 10 euro, dzieci do lat 8 - wstęp wolny, zwiedzanie muzeum Firmian płatne osobno - najdroższy bilet to 12 euro), warto posłuchać, co do powiedzenia ma najsłynniejszy człowiek gór.

W góry po przeżycia i mądrość

Każde z sześciu oddziałów muzeum Messnera poświęcone jest innej tematyce. Pierwszy powstał w 1995 na zamku Juval w Vinschgau, który jest rezydencją Messnera restaurowaną i przebudowywaną od 1983 z wielką pieczołowitością. Nowy właściciel wypełnił zamek nową treścią: średniowieczne mury połączono z nowoczesną architekturą i dziełami sztuki z całego świata.

MMM Juval poświęcone jest mitom gór. Znajdziemy w nim bogatą bibliotekę, zbiór przedmiotów pochodzących z Tybetu, galerię obrazów świętych gór świata, zbiór masek z pięciu kontynentów, freski oraz wystawę sprzętu, który używał Messner podczas wspinaczek.

A jeśli podczas zwiedzania muzeum z przewodnikiem wyjaśniającym znaczenie eksponatów dopadnie kogoś głód, może spożyć w gospodzie posiłek przygotowany z produktów zamkowego gospodarstwa. Może też napić się miejscowego wina i kupić wytwory miejscowych rolników. Opuści Juval pokrzepiony na duchu i ciele.

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Andrzej Dworak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.