Autobus z metropolii na lotnisko Pyrzowice. Będzie szybki dojazd z Katowic do Pyrzowic. Autobus na lotnisko: trasa, ceny, przystanki

Czytaj dalej
Dorota Niećko, JOL

Autobus z metropolii na lotnisko Pyrzowice. Będzie szybki dojazd z Katowic do Pyrzowic. Autobus na lotnisko: trasa, ceny, przystanki

Dorota Niećko, JOL

Kursy do lotniska w Pyrzowicach zostaną uruchomione dopiero jesienią, za to będzie szybka trasa z Katowic i dodatkowy przystanek w Będzinie. Autobus z metropolii na lotnisko w Pyrzowicach: ceny, trasy, przystanki

To jeszcze nie jest serial tak długi, jak ten dotyczący planowanej kolei na lotnisko w Pyrzowicach, ale kilka odcinków już ma: od czasu ogłoszenia w styczniu 2018, że będzie więcej tańszych połączeń autobusowych z lotniskiem, dwa razy przekładano już termin ich uruchomienia.

Pierwszy, ten najbardziej logiczny zakładał, że nastąpi to przed obecnymi wakacjami. Wiosną okazało się, że autobusy wyjadą pod koniec wakacji. Dziś mowa jest o ostatnim kwartale 2018 roku. Jeszcze nie ogłoszono przetargu na operatora, choć KZK GOP zapewnia, że wszystko jest przygotowane i czeka tylko na popisanie przez urzędników metropolii GZM porozumienia (taki dokument jest potrzebny, bo to KZK GOP ma zajmować się techniczną realizacją i obsługą metropolitalnych linii lotniskowych). Ma to nastąpić w tym tygodniu. Po tym można ogłaszać przetarg. Na pociechę: Katowice będą miały jednak szybką trasę, którą na chwilę teoretycznie straciły. Czyli trasy będą cztery (jakie - o tym poniżej). Nadal mowa jest o bilecie za 14 złotych, ale, jak dyplomatycznie napisano w komunikacie: „prace nad systemem taryfowym jeszcze trwają i nie została w tej sprawie podjęta ostateczna decyzja GZM i KZK GOP.”
O PLANACH URUCHOMIENIA KURSÓW Z GLIWIC, TYCHÓW I SOSNOWCA PISALIŚMY TU: LINK

Bilety będą za 14, a nie za 27 złotych. Połowę taniej

Kłopot z lotniskiem w Pyrzowicach jest taki, że dziś trudno tu dojechać bez własnego auta. To około 30 km z Katowic, 40 km z Gliwic autostradą A1 i 50 km z Tychów. Pociąg nie dojedzie tu wcześniej niż za kilka lat, obecnie kursuje tylko jeden autobus, na trasie Katowice-Sosnowiec-Pyrzowice (cena biletu: 27 zł). Jest jeszcze „zwykły” autobus linii 85 z Bytomia przez Piekary, Dobieszowice do lotniska. Ta trasa zajmuje godzinę, za to wystarczy bilet za 4,80 zł (4,40 na kartę ŚKUP i w aplikacjach). Kiedy w 2017 r. powołano metropolię, pojawił się pomysł, by kursów było więcej, trasy obejmowały więcej miast, a bilety były tańsze. Podsumowując 100 dni Metropolii, członek jej zarządu Grzegorz Kwitek, mówił: - Naszym celem jest stworzenie takiej nowej siatki połączeń, aby „załatać” białe plamy. Jedną z takich luk mają już wkrótce wypełnić metropolitalne linie lotniskowe, które planujemy uruchomić na przełomie sierpnia-września - informował. To było wiosną, kiedy mowa była o tym, że przetarg zostanie ogłoszony na przełomie maja i czerwca. Ale nie został. Ma zostać ogłoszony w lipcu. „Szacujemy, że procedury formalne związane z przeprowadzeniem tego postępowania zajmą ok. 3-4 miesięcy, zaś uruchomienie linii przewidujemy w ostatnim kwartale 2018” - tak wynika ze stanowiska KZK GOP i GZM.

Za to linie będą 4, a nie 3. Katowice zachowają swoją trasę szybką, którą miały stracić, bo autobus dodatkowo miał zatrzymywać przy dworcu w Sosnowcu. Oto planowane trasy i przystanki: Trasa 1: Gliwice plac Piastów - Zabrze Multikino - Bytom Karb - Piekary Śl. Szarlej Kaufland - Pyrzowice Port Lotniczy (szacowany czas przejazdu: 64-76 min). Trasa 2: Katowice Dworzec - Sokolska - Strefa Kultury - Sosnowiec Dworzec PKP - Będzin Stadion - Lotnisko (czas : 54-65 min). Trasa 3 : Katowice Dworzec - Lotnisko (czas przejazdu: 45-50 min). Trasa 4: Tychy Dworzec PKP - Katowice Giszowiec Osiedle - Katowice Dworzec - Lotnisko (czas : 76-82 min). Linia tyska (4) ma być uzupełnieniem linii nr 3, niewykluczone, że pasażerowie będą musieli przesiąść się na dworcu w Katowicach.

Dojazdy do innych lotnisk
Okęcie
Na Okęcie z Dworca Centralnego jest ok. 7 km. Dwa kwadranse wystarczą, by stamtąd dotrzeć na lotnisko. W sąsiedztwie terminala jest podziemna stacja kolejowa Warszawa Lotnisko Chopina. Docierają do niej pociągi: SKM linii S2, SKM linii S3 i i Kolei Mazowieckich (oznaczone jako RL). Autobusy, które jadą na lotnisko to: 175, 188, 148, 331 i N 32.

Balice
Port Lotniczy im. Jana Pawła II znajduje się 11 km od centrum Krakowa. Najtańszy dojazd (za 4 zł/ ulgowy 2 zł) - autobusem MPK linii 208 i 252 oraz linii nocnej 902. Czas przejazdu: 40-45 min. (35 min. nocą).

Najszybszy dojazd - tylko koleją (18 minut).
Pociąg rusza z głównego dworca PKP. Pisze na nim: Kraków Airport. Ma 20 kursów w jedną stronę, mniej więcej co godzinę, od ok. 4 do 23. Jednorazowy bilet w jedną stronę kosztuje 9 zł.
Jednorazowy tam i z powrotem - 16 zł.

Dorota Niećko, JOL

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.