Autobusy hybrydowe wrócą na ulice Częstochowy?

Czytaj dalej
Fot. Piotr Ciastek
Piotr Ciastek

Autobusy hybrydowe wrócą na ulice Częstochowy?

Piotr Ciastek

Państwowy Autosan przez kilka miesięcy naprawiał jeden z 39 autobusów hybrydowych, które zostały uziemione po tym jak ujawniły się w nich poważne usterki. Jedna z nich doprowadziła do pożaru hybrydy. Teraz przerobiony skład będzie testowany na ulicach miasta.

Przypomnijmy, że w grudniu 2014 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne podpisało umowę z firmą Lider Trading na zakup 40 autobusów hybrydowych z napędem elektryczno-gazowym za ponad 65 milionów złotych. MPK w Częstochowie otrzymało niemal 66 milionów złotych na zakup autobusów w ramach realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska programu „Gazela”. Ale kiedy hybrydy wyjechały na ulice Częstochowy doszło w nich do usterek, a jedna spłonęła. Ostatecznie pojazdy wycofano z ruchu, a producent upadł. Żeby uratować sytuację i nie oddawać wielomilionowej dotacji, MPK podjęło współpracę z firmą Autosan, która opracowała rozwiązania pozwalające na wprowadzenie takich modyfikacji, pozwalających na ich bezpieczną eksploatację.

Hybryda zmodyfikowana

Państwowy producent autobusów twierdzi, że udało się tak zmodyfikować hybrydę, że nie tylko jest bezpieczna, ale nadal ekologiczna. W poniedziałek zmodyfikowany egzemplarz zaprezentowany został w częstochowskiej zajezdni.

– Bardzo dziękuję prezesowi firmy Autosan, że podjęła się tego trudnego wyzwania i swoimi specjalistami pracowali nad jedną z hybryd. Doprowadzili, mam nadzieję do takiego stanu, że będziemy mogli znów kursować tymi autobusami – mówił Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.

Pozostało jeszcze 40% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Piotr Ciastek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.