Autobusy Solbus w Częstochowie stoją w zajezdni z powodu usterki

Czytaj dalej
Fot. arc.
Piotr Ciastek

Autobusy Solbus w Częstochowie stoją w zajezdni z powodu usterki

Piotr Ciastek

W Częstochowie wszystkie autobusy hybrydowe z napędem gazowo-elektrycznym stanęły. MPK zdecydowało się na zawieszenie kursowania tego typu autobusów do czasu wyeliminowania usterki przez producenta.

Nowe autobusy z napędem gazowo-elektrycznym jeżdżą po Częstochowie od początku roku. Miasto otrzymało pełne finansowanie zakupu 40 tego typu pojazdów. Nie wszystkie jednak wyjechały na ulice miasta i nie wiadomo, kiedy je w ogóle zobaczymy, ponieważ z powodu usterki wszystkie zostały uziemione.

Do awarii doszło w środę około godziny 13. Pasażerowie linii nr 16 zostali ewakuowani z autobusu, w którym wyczuwalny był dym. Systemy komputerowe pokazały, że doszło do usterki. Ekipa teczniczna wysłana do unieruchomionego autobusu odholowała go do zajezdni przy ul. Źródlanej.

Jak poinformował zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Częstochowie, w autobusie hybrydowym nastąpiła nieznaczna perforacja przewodu niskiego ciśnienia doprowadzającego gaz do silnika.

Tego dnia MPK zdecydowało się na zawieszenie kursowania tego typu autobusów do czasu wyeliminowania usterki przez producenta. Spowodowało to dla pasażerów utrudnienia na liniach 13, 17 i 29, które zostały wyeliminowane w czwartek rano. Do Częstochowy mają przyjechać producenci autobusu z Solca Kujawskiego oraz producenci silnika gazowego z Czech. MPK zażądało przeglądu wszystkich zakupionych niedawno autobusów. Ze względu na bezpieczeństwo pazażerów zdecydowano się na właśnie tak drastyczny krok, jak wyeliminowanie z ruchu wszystkich, nawet sprawnych hybryd.

Zarząd MPK zapewnił jednak, że do obsługi częstochowskich linii autobusów wystarczy.

Pożar autobusu hybrydowego

To nie pierwsze zdarzenie z udziałem autobusów hybrydowych produkowanych przez firmę Solbus. W listopadzie ubiegłego roku podczas testów pod Bydgoszczą jeden z nich zapalił się. Na szczęście jechał nim tylko kierowca, któremu nic się nie stało. Przedstawiciele producenta tłumaczyli, że testowane były różne parametry sterowania autobusem, a życie kierowcy autobusu i osób postronnych nie było zagrożone. Bezpieczeństwo hybryd potwierdziły m.in. testy homologacyjne, które bez problemów przeszedł cały tabor.

Jedyne takie na świecie

Hybrydy wyprodukowane przez polską firmę Solbus to skomplikowany technicznie, sterowany komputerowo, pojazd z podzespołami kanadyjskimi, czeskimi i niemieckimi.

Częstochowski przewoźnik pozyskał 66 mln zł na zakup 40 pojazdów (25 krótkich i 15 przegubowych) o napędzie gazowo-elektrycznym. Częstochowa otrzymała te pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w ramach programu Gazela. Hybrydy mają dać efekt ekologiczny, czyli zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza pod Jasną Górą. Hybrydy wrócą na ulice miasta, gdy wszystkie zostaną dokładnie sprawdzone.


*Wielkanoc: W których sklepach jest najtaniej? SPRAWDZILIŚMY Zobacz raport
*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
*Chcesz kupić auto w cenie 15-20 tys. zł? Sprawdź najlepsze oferty
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

Piotr Ciastek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.