Autostrada A1: Bez korków ze Śląska do Częstochowy pojedziemy w 2019 roku [INTERAKTYWNA MAPA]

Czytaj dalej
Fot. GDDKiA Katowice
Tomasz Klyta

Autostrada A1: Bez korków ze Śląska do Częstochowy pojedziemy w 2019 roku [INTERAKTYWNA MAPA]

Tomasz Klyta

Trwają prace przy budowie autostrady A1 od Pyrzowic do Częstochowy (wraz z autostradową obwodnicą miasta). Inwestycja została podzielona na 4 osobne zadania. Drogowcy już w ubiegłym roku weszli w teren pomiędzy węzłem A1 pod Pyrzowicami a planowanym węzłem w Woźnikach.

Odcinek pomiędzy Pyrzowicami a Woźnikami będzie gotowy najwcześniej. Ostatnim z wybudowanych odcinków będzie ten pomiędzy węzłem Częstochowa Południe a węzłem Woźniki. Tam jednak inwestycję opóźniły podejrzenia o zmowie cenowej podczas przetargu. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad skierowała sprawę do CBA. Stwierdzono, że nie doszło do przestępstwa. Umowę podpisano jednak dopiero w styczniu br. Umowy na pozostałe odcinki zostały podpisane na przełomie sierpnia i września 2015 r.

Mieszkanie za czytanie

Cała trasa pomiędzy Pyrzowicami a Częstochową (wliczając obwodnicę) będzie liczyła 57 kilometrów. Na razie nie wiadomo, czy odcinek obwodnicy będzie bezpłatny. Odcinek od Pyrzowic do Częstochowy podzielono na 4 osobne inwestycje,
20 kilometrów będzie miał najdłuższy z nich. Chodzi o fragment autostrady A1 pomiędzy węzłem Rząsawa a węzłem Blachownia. Zbuduje go konsorcjum firm Salini Polska oraz Todini Costruzioni Generali. Z kolei najkrótszym, bo liczącym 7,4 km, będzie odcinek pomiędzy węzłami Blachownia i Zawodzie.

Całkowity koszt budowy niespełna 60 kilometrowego pochłonie 2,1 mld. Najdroższy jest oczywiście ten najdłuższy. Jego budowa pochłonie 703 mln zł. Ponad trzykrotnie tańszy będzie odcinek pomiędzy węzłami Blachownia i Zawodzie. Na jego wykonanie przeznaczono 220 mln zł.

Pomiędzy Pyrzowicami a Częstochową będzie 6 węzłów autostradowych. Kierowcy jadąc ze Śląska na północ będą mogli zjechać z trasy na węzłach w Pyrzowicach (skrzyżowanie z S1), Woźnikach (skrzyżowanie z drogą wojewódzką 789). Kolejne węzły planowane są już w ramach obwodnicy Częstochowy. Są to: Zawodzie (DW 908), Blachownia (skrzyżowanie z drogą krajową nr 46), Lgota (skrzyżowanie DK 43), oraz Rząsawa (skrzyżowanie z DK1).

Na trasie powstanie 8 MOP-ów, czyli Miejsc Obsługi Podróżnych (po 4 w każdą stronę). MOP-y zostaną zlokalizowane w okolicach Woźnik, Starczy. Pozostałe będą już na obwodnicy Częstochowy (Gorzelanka oraz Wierzchowisko).

Tomasz Klyta

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.