Autostrada A1: Bez korków ze Śląska do Częstochowy pojedziemy w 2019 roku [INTERAKTYWNA MAPA]

Czytaj dalej
Fot. GDDKiA Katowice
Tomasz Klyta

Autostrada A1: Bez korków ze Śląska do Częstochowy pojedziemy w 2019 roku [INTERAKTYWNA MAPA]

Tomasz Klyta

Trwają prace przy budowie autostrady A1 od Pyrzowic do Częstochowy (wraz z autostradową obwodnicą miasta). Inwestycja została podzielona na 4 osobne zadania. Drogowcy już w ubiegłym roku weszli w teren pomiędzy węzłem A1 pod Pyrzowicami a planowanym węzłem w Woźnikach.

Odcinek pomiędzy Pyrzowicami a Woźnikami będzie gotowy najwcześniej. Ostatnim z wybudowanych odcinków będzie ten pomiędzy węzłem Częstochowa Południe a węzłem Woźniki. Tam jednak inwestycję opóźniły podejrzenia o zmowie cenowej podczas przetargu. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad skierowała sprawę do CBA. Stwierdzono, że nie doszło do przestępstwa. Umowę podpisano jednak dopiero w styczniu br. Umowy na pozostałe odcinki zostały podpisane na przełomie sierpnia i września 2015 r.

Mieszkanie za czytanie

Cała trasa pomiędzy Pyrzowicami a Częstochową (wliczając obwodnicę) będzie liczyła 57 kilometrów. Na razie nie wiadomo, czy odcinek obwodnicy będzie bezpłatny. Odcinek od Pyrzowic do Częstochowy podzielono na 4 osobne inwestycje,
20 kilometrów będzie miał najdłuższy z nich. Chodzi o fragment autostrady A1 pomiędzy węzłem Rząsawa a węzłem Blachownia. Zbuduje go konsorcjum firm Salini Polska oraz Todini Costruzioni Generali. Z kolei najkrótszym, bo liczącym 7,4 km, będzie odcinek pomiędzy węzłami Blachownia i Zawodzie.

Całkowity koszt budowy niespełna 60 kilometrowego pochłonie 2,1 mld. Najdroższy jest oczywiście ten najdłuższy. Jego budowa pochłonie 703 mln zł. Ponad trzykrotnie tańszy będzie odcinek pomiędzy węzłami Blachownia i Zawodzie. Na jego wykonanie przeznaczono 220 mln zł.

Pomiędzy Pyrzowicami a Częstochową będzie 6 węzłów autostradowych. Kierowcy jadąc ze Śląska na północ będą mogli zjechać z trasy na węzłach w Pyrzowicach (skrzyżowanie z S1), Woźnikach (skrzyżowanie z drogą wojewódzką 789). Kolejne węzły planowane są już w ramach obwodnicy Częstochowy. Są to: Zawodzie (DW 908), Blachownia (skrzyżowanie z drogą krajową nr 46), Lgota (skrzyżowanie DK 43), oraz Rząsawa (skrzyżowanie z DK1).

Na trasie powstanie 8 MOP-ów, czyli Miejsc Obsługi Podróżnych (po 4 w każdą stronę). MOP-y zostaną zlokalizowane w okolicach Woźnik, Starczy. Pozostałe będą już na obwodnicy Częstochowy (Gorzelanka oraz Wierzchowisko).

Tomasz Klyta

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.