Autostrada A1 nie zostanie ukończona? Rząd zmienia plany

Czytaj dalej
Fot. arc.
PSZ

Autostrada A1 nie zostanie ukończona? Rząd zmienia plany

PSZ

Polski rząd w projekcie nowego programu budowy dróg prawdopodobnie nie uwzględni dokończenia autostrady A1, która miała docelowo łączyć morze Adriatyckie z Bałtyckim. Autostrada miała być gotowa ddo 2015 roku, ale... nie będzie.

Autostrada A1 nie znalazła się na liście priorytetów w tej dekadzie nowego programu budowy dróg polskiego rządu. Autostrada łącząca Adriatyk z Bałtykiem miała być gotowa do 2015 roku, jednak przewiduje się, że pod koniec dekady będzie brakować około 100 kilometrów między Częstochową a a Tuszynem pod Łodzią.

CZYTAJ KONIECZNIE:
BUDOWA AUTOSTRADY A1 CZĘSTOCHOWA - TUSZYN NA LIŚCIE REZERWOWEJ. DLACZEGO?

Co więcej, na liście rezerwowych projektów A1 znalazła się za budową drogi S1 z Bielska-Białej do Mysłowic oraz dokończeniem drogi S69 w Beskidzie Żywieckim. Autostrada A1 może jednak zostać dokończona w tej dekadzie przez spółkę specjalnego przeznaczenia, jednak więcej szczegółów na ten temat resort infrastruktury i rozwoju nie podaje.

CZYTAJ TAKŻE:
Autostrada A1 Łódź - Gdańsk. Ze Śląska nad morze w 5,5 godz. Czy to możliwe?

A co ma powstać? 71,5 km nowych autostrad, 1790 km dróg ekspresowych oraz 35 obwodnic miast, a przynajmniej takie są plany "Programu budowy dróg krajowych na lata 2014-2020" przygotowanego przez ministerstwo infrastruktury i rozwoju. Łącznie miałoby to kosztować 92,8 mld zł.

WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 - SERWIS WYBORCZY DZ [WEJDŹ]


*Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku
*Zielony młody jęczmień najlepszy na odchudzanie. Jak przyrządzić? [WIDEO]
*Górnik Zabrze na dnie. Komu zależy na upadku klubu? Socios Górnik chce go ratować

PSZ

Komentarze

24
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

kierowca ze Śląska

Ta bezsensowna decyzja tłumaczona jest (!) brakiem środków i chęcią pozyskania na budowę pieniędzy z zewnątrz (PPP ?).
Otóż gdyby ta autostrada została zbudowana 10-15 lat temu i pobierane były opłaty przez GDDKiA to JUŻ BY SIĘ ZWRÓCIŁA. Odkładanie decyzji budowy to rezygnacja przez państwo z kilkudziesięciu mln zł miesięcznie. A więc im szybciej się ją wybuduje tym szybciej będą pieniądze na inne odcinki dróg w Polsce. Budowa w formule PPP (Autostrada Wielkopolska, A1 w Gdańsku) nie obciąża budżetu ale jest znacznie droższa dla kierowców bo oprócz zwrotu z inwestycji musi wygenerować zysk dla właściciela.
Gdyby jednak chodziło o znalezienie oszczędności - proszę bardzo :
1. Zrezygnować na odcinkach 350-400 km budowania dróg ekspresowych DWUJEZDNIOWYCH tam, gdzie samo wybudowanie jednej jezdni bezkolizyjnej ekspresówki póki co (natężenie ruchu) wystarczy. Z łatwością znajdzie się takie odcinki na S6, S19 i S61, które mają być jakoby budowane "na gotowo". 1km jednojezdniowej ekspresówki to ok.15 mln zł oszczędności.
2. Dobrze jeszcze raz przyjrzeć się marnotrawionym pieniądzom na budowę PONADWYMIAROWYCH
a) ekranów akustycznych (wysokość, budowa ekranów w szczerym polu i w obrębie bezkolizyjnych skrzyżowań),
b) przejść dla zwierząt,
c) mostów i wiaduktów (patrz A1 - Mszana) Niestety w/w koszty generowane są na etapie planowania i projektowania a potem wszyscy rozkładają ręce mówiąc "że już się nie da".

luk

W czasie POKOJU drogi i autostrady służą ludności cywilnej, a w czasie wojny? Po co komu trasa północ-południe? Zobaczcie trasa S6 wschod- zachód jest na liście:) i taki przebieg jest na rękę naszym sąsiadom. Druga sprawa: brak autostrady A1 to brak rozwoju polskich portów przeładunkowych kosztem niemieckich portów w ramach transportu po UE.

Zbigniew Sowa

Większość z nas zgadza się z mądrością przysłów ludowych. Jedno z nich mówi m.in.: Kobieta zmienną jest. A kto stoi, bez urazy, na czele Rządu RP? Więc nie dziwmy się, że i plany się zmieniają.

Piero5

Plan budowy dróg w Polsce można by określić mianem - wszystkie drogi prowadzą do Warszawy. Tylko po co?

chadziaj

Czekam na drogę Mysłowice - Bielsko -Biała to jest dobry kierunek na wyjazdy.

sqro

To jest akurat bardzo dobra wiadomość. Droga na tym odcinku jest przyzwoita, a budowa autostrady to byłoby de facto jedynie podwyższenie jej standardu i oznaczałoby jedynie wprowadzenie opłat - co patrzac na kwoty żądanie na niektórych odcinkach wołałoby o pomstę do nieba.

Dodatkowo odcięto by część miejscowości od przyzwoitego dojazdu do Częstochowy czy do GOP.

Uważam, że jedyne co jest konieczne na tej drodze to przebudowa skrzyżowań na bezkolizyjne - tak jak np w Siewierzu.

A Autostrade poprowadzić w innym śladzie a nie likwidować istniejącą droge

Cupiał

Czyżby dlatego aby utrudnić związkowcom jazdy na ew. protesty do Warszawy ?

tyski

A wystarczy uszczuplić ilość administracji (np poprzez uproszczanie różnych procedur, cyfryzacje itp) i by było na trzy takie autostrady. No ale po co ruszać swój elektorat urzędniczy.

pozytywny

Ludzie, dzięki temu, że nie wybudują tego kawałka, to odcinek z Pyrzowic do granicy nadal będzie bezpłatny! Tak więc mnie to nie przeszkadza, na lotnisko mam teraz 15min i to "za darmo". Trasa Bytom Gliwice? Nadal "za darmo". Czego chcieć więcej? Bądźmy więc choć trochę wdzięczni za ten bajzel na wiejskiej ;)

już

PO wyborach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.