Autostrada A4: Wybieracie się do Krakowa? Tak będzie wyglądał 2015 rok na A4 [MAPA INWESTYCJI]

Czytaj dalej
Fot. Fot Arkadiusz Gola / Polskapresse
Monika Chruścińska-Dragan

Autostrada A4: Wybieracie się do Krakowa? Tak będzie wyglądał 2015 rok na A4 [MAPA INWESTYCJI]

Monika Chruścińska-Dragan

Zwężenia, przebudowy węzłów i nowe ekrany. Tak będzie wyglądał 2015 rok na autostradzie A4 Katowice-Kraków. Na pierwszych drogowców natkniemy się już w czerwcu w Katowicach i w Mysłowicach.

Marzy Wam się latem wycieczka do Krakowa bez korków? Może być trudno. I choć przedstawiciele Stalexportu Autostrada Małopolska SA - zarządcy A4 - zapewniają, że najbardziej uciążliwe inwestycje mamy już za sobą, to drogowców w akcji i tak spotkamy. Spółka planuje przebudowę dwóch węzłów autostradowych, remont wiaduktu, budowę ekranów akustycznych i wymianę 3,6 km nawierzchni. Gdzie i kiedy natkniemy się na utrudnienia?

Dwa węzły w 1,5 roku
Dwie największe tegoroczne inwestycje, zaplanowane w kalendarzu Stalexportu, to przebudowy węzłów Mysłowice i Rudno. Rozpocząć się mają na przełomie czerwca i lipca. Węzeł w Mysłowicach zostanie rozbudowany o nową łącznicę (relacji Brzezinka-Katowice, Brzezinka-Kraków, Katowice-Brzezinka i Kraków-Brzezinka) i nowe rondo na ul. Obrzeżna Zachodnia.

Z kolei na węźle Rudno (granica Krzeszowic i Alwerni oraz powiatów chrzanowskiego i krakowskiego) można dziś wjechać na A4 tylko w kierunku Krakowa. Po rozbudowie będzie też wjazd na autostradę w stronę Katowic. Dobudowane zostanie również skrzyżowanie łącznic z drogą powiatową nr 1033K.

- W obu przypadkach większość prac będzie dotyczyła terenów przyległych do pasa autostrady. Zmiany organizacji ruchu będą zatem niewielkie - zapewnia Rafał Czechowski, reprezentujący zarządcę autostrady.

Szczegółowy harmonogram prac poznamy jednak dopiero, gdy spółka wyłoni wykonawcę robót. Aktualnie trwa postępowanie przetargowe. Obie inwestycje będą realizowane w ramach jednego kontraktu i mają zakończyć się - według wstępnych szacunków - do końca 2016 roku.

Teraz ekrany i wymiana asfaltu, a za rok rozbudowa Byczyny?
Również w czerwcu rozpocząć ma się wymiana nawierzchni autostrady tuż za węzłem Murckowska w kierunku Krakowa. Łącznie spółka wymieni tu ok. 3,5 km asfaltu. - Na czas prac z ruchu wyłączony zostanie jeden pas ruchu - podkreśla Rafał Czechowski.

Na kolejne zwężenie natkniemy się na wysokości Frywałdu (wieś w pow. krakowskim, pomiędzy węzłem Rudno i Balice). Tutaj w trzecim kwartale tego roku rozpocznie się remont wiaduktu nad autostradą. Drogowcy będą wzmacniać podpory i wymienią izolację wodoszczelną płyty. Zamknięty zostanie jeden pas ruchu.

Późnym latem na pobocze autostrady wejdą z kolei ekipy stawiające ekrany akustyczne. Pojawią się w rejonie węzłów Balice, Chrzanów i Byczyna w Jaworznie.

Ten ostatni w przyszłości czeka również przebudowa. Regionalny dyrektor ochrony środowiska już wszczął postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowych dla inwestycji. Po przebudowie wjedziemy tu też na A4 w stronę Katowic (teraz tylko w stronę Krakowa). Kiedy początek prac? Okaże się dopiero po uzgodnieniu decyzji środowiskowej. Już teraz jednak wiadomo, że spółka rozważa tu możliwość powstania stacji poboru opłat z tunelem.

Na węźle Jeleń w Jaworznie nic się nie zmieni: na Kraków tutaj nadal nie pojedziemy.

[cs]
Monika Chruścińska-Dragan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.