Aż 1700 zawiadomień o popełnieniu przestępstwa przez działaczy PO!

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
Małgorzata Oberlan

Aż 1700 zawiadomień o popełnieniu przestępstwa przez działaczy PO!

Małgorzata Oberlan

„Wziął 94 mln zł dotacji” - ten napis przy portrecie o. Rydzyka, umieszczony na billboardzie Platformy Obywatelskiej, zelektryzował Rodzinę Radia Maryja. Obrońcy kapłana złożyli aż 1700 doniesień do Prokuratury Krajowej.

- Nie pamiętam tak ogromnej liczby doniesień w jednej sprawie. Na razie nie wyszliśmy poza pierwszy, administracyjny etap. Każde zgłoszenie najpierw trzeba zarejestrować w systemie. Potem dopiero przyjdzie czas na sprawdzanie treści zawiadomień i ich ocenę. Trudno powiedzieć, ile czasu nam to zajmie - mówi prokurator Bartosz Wieczorek z Prokuratury Rejonowej Toruń Centrum Zachód.

To do tej jednostki trafiły z Warszawy dwa kartony z 1700 doniesieniami. Dotyczą akcji Platformy Obywatelskiej nazwanej „karawaną wstydu”. A konkretnie - jednego jej elementu, czyli billboardu prezentowanego w Toruniu. Widniał na nim portret o. Tadeusza Rydzyka i napis: „Wziął 94 mln zł dotacji”.

Zdaniem obrońców redemptorysty to pomówienie i znieważenie. Po pierwsze, sumę dotacji przyznanych instytucjom związanym z o. Rydzkiem zawyżono o kilkadziesiąt mln zł. Po drugie, pieniądze nie trafiały bezpośrednio do kapłana, który prowadzi zwykłe życie skromnego zakonnika. Mowa tu o przestępstwach ściganych z oskarżenia prywatnego. Ze względu na ważny interes społeczny do takich spraw może się jednak włączyć prokuratura.

Według 1700 osób działacze PO obrazili i pomówili ojca Rydzyka o wzięcie 94 mln zł. Na zdjęciu posłowie Tomasz Lenz i Arkadiusz Myrcha.
Sławomir Kowalski Koronowana wagina była jednym z elementów „Chryi pod Radiem Maryja”. Czy obraziła uczucia religijne wierzących? Śledczy analizują.

Dwa kartony doniesień w sprawie obrażenia i znieważenia ojca Rydzyka przez działaczy Platformy Obywatelskiej trafiły do Torunia z Warszawy. Przez kilka tygodni gromadziła je Prokuratura Krajowa, ponieważ najczęściej adresowane je do ministra Zbigniewa Ziobry. Zgłoszenia płynęły z całego kraju i nie jest tajemnicą, że ich autorów mobilizowały media związane z o. Rydzykiem: Telewizja Trwam, Radio Maryja i „Nasz Dziennik”.

Zakopani w papierach

Co prokuratura zrobi z taką ilością zawiadomień? Jak wygląda cała procedura? Czy liczba zawiadomień o popełnieniu przestępstwa ma znaczenie? - o tym m.in. przeczytasz w dalszej części artykułu

Pozostało jeszcze 52% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Małgorzata Oberlan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.