Balaton w Wodzisławiu doczeka się przebudowy? Ma się zmienić nie do poznania. Zobaczcie wizualizacje, bo realizacja to wciąż tylko marzenia

Czytaj dalej
Fot. UM Wodzisław Śl.
Arkadiusz Biernat

Balaton w Wodzisławiu doczeka się przebudowy? Ma się zmienić nie do poznania. Zobaczcie wizualizacje, bo realizacja to wciąż tylko marzenia

Arkadiusz Biernat

Oczyszczenie zbiornika, budowa deptaku, tarasu widokowego, stref aktywnego wypoczynku, czy wreszcie miejsc noclegowych z gastronomią. Balaton w Wodzisławiu Śl. może zmienić się nie do poznania. Zobaczcie wizualizacje. Jest jeden, ale duży problem. Brak pieniędzy na inwestycję. Dlatego władze Wodzisławia Śl. zamierza zrealizować zadanie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Podobnie jak budowę nowych mieszkań i system gospodarki odpadami. Perspektywa realizacji jest zatem wciąż bardzo odległa...

Urzędnicy z Wodzisławia Śl. zgłosili wspomniane wyżej trzy przedsięwzięcia do konkursu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej na nowe projekty infrastrukturalne do realizacji w formule PPP. Tym samym walczy o uzyskanie bezpłatnego kompleksowego doradztwa prawnego, technicznego, ekonomiczno-finansowego na etapie przygotowania i przeprowadzenia postępowania na wybór partnera prywatnego, aż do zawarcia umowy o PPP oraz przeprowadzenie zamknięcia finansowego.

Doradztwo zostanie sfinansowane w 100 proc. przez organizatora konkursu. Może zostać udzielone do 30 grudnia 2023 roku. Co się może zmienić w Wodzisławiu Śl. dzięki temu zadaniu?

Projekty w konkursie PPP Wodzisław Śl. zgłosił w trzech kategoriach: EkoBudynki, Przyjazne otoczenie, Zielone inwestycje.

- W każdej z nich promowane będą rozwiązania przyczyniające się do zrównoważonego rozwoju środowiska, ochrony środowiska oraz poprawy klimatu - tłumaczą urzędnicy.

Zrewitalizowany Balaton w Wodzisławiu Śl.

Przyjazne otoczenie - do tej kategorii miasto zgłosiło projekt zagospodarowania terenu Ośrodka Rekreacyjnego Balaton. Cele rewitalizacji? Zwiększenie wykorzystania obiektu oraz ruchu turystycznego, stworzenie warunków do wzrostu zatrudnienia oraz poprawy jakości życia wodzisławian.

W planach są: rozbudowa ośrodka wraz z oczyszczeniem zbiornika wodnego metodą biologiczną (m.in. biologiczne oczyszczenie wody w zbiorniku, budowa pomieszczeń do obsługi ośrodka, pomieszczeń małej gastronomii, pomieszczeń magazynowych czy boisk do siatkówki plażowej, parkingu dla rowerów, placu zabaw, strefy workoutu, pomostów rekreacyjnych, deptaku, kręgu ogniskowego z tarasem widokowym, miejsc postojowych, małej architektury - kosze, ławki, prysznice, przebudowa nawierzchni i towarzyszącej infrastruktury technicznej, zagospodarowanie plaży z późniejszą możliwością jej wydzielenia) oraz stworzenie bazy noclegowej i/lub gastronomicznej (modernizacja budynku dawnej restauracji „Syrenka” i zmiana sposobu jej użytkowania na bazę hotelowo-gastronomiczną, centrum SPA lub inne usługi, budowa bazy noclegowej o charakterze np. kempingowym wraz z zagospodarowaniem terenu po przeciwległym brzegu zbiornika Balatonu, naprzeciw budynku Syrenki).

Nowe mieszkania dla wodzisławian

W kategorii EkoBudynki miasto, z myślą o mieszkańcach i osobach chcących zamieszkać na jego terenie, zaplanowało projekt PPP pod nazwą Budowa budynków mieszkalnych wielorodzinnych w Wodzisławiu Śląskim.

Mowa tu o opracowaniu dokumentacji i wykonaniu robót budowlanych polegających na budowie na miejskiej działce przy ul. Stefana Batorego dwóch nieruchomości wraz z zagospodarowaniem, a także na zarządzaniu nimi. Chodzi o budynki z 50-60 lokalami jedno-, dwu- i trzy-pokojowymi, przeznaczonymi na wynajem, z opcją dojścia do własności. Eko-budynki przeszłyby pełną termomodernizację, zostałyby podłączone do sieci PEC, jak również mogłyby wykorzystywać inne ekologiczne metody ogrzewania (instalacja gazowa, fotowoltaika).

Wodzisław Śl.: Pomysł na gospodarkę odpadami

Wśród zgłoszonych Zielonych inwestycji znalazł się planowany do realizacji projekt Wodzisławski System Gospodarki Odpadami. Głównym założeniem jest budowa Wytwórni Paliwa Alternatywnego (RDF) oraz modernizacja ciepłowni miejskiej na elektrociepłownię z termicznym przekształcaniem wyodrębnionej frakcji odpadów RDF na energię elektryczną oraz ciepło na potrzeby mieszkaniowe dla gmin powiatu wodzisławskiego.

Przedsięwzięcie ma innowacyjny charakter ze względu na stosunkowo niskie koszty inwestycji oraz korzyści ekologiczne, społeczne, gospodarcze w ramach trójstronnej współpracy partnerów, a także możliwość wdrożenia tego typu rozwiązania w mniejszych lokalnych jednostkach.

Pozostało jeszcze 26% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Arkadiusz Biernat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.