Ballada o dziadku, który zawstydził hipsterów

Czytaj dalej
Fot. Adam Klimek/adamklimek.pl
Katarzyna Pachelska

Ballada o dziadku, który zawstydził hipsterów

Katarzyna Pachelska

Jak rasową top modelkę, Janusza Badurę zauważył „na ulicy” fotograf Adam Klimek. Najpierw zwrócił uwagę na jego oryginalny rower, później na epicką białą brodę. Tak emeryt górniczy z Chorzowa Batorego stał się modelem w sesji reklamowej dla marki amerykańskich rowerów Trek.

Przemyka po ulicach Chorzowa jak luxtor-peda na 60-letnim, odnowionym przez siebie, złotym rowerze Jaguar z napisem „XX Wyścig Pokoju”.

Szczupły, z nogami, których może mu pozazdrościć niejeden sportowiec z siłowni, opalony. Okazałą niegdyś brodę ma dziś już przystrzyżoną, włosy też krótsze. Żywa reklama aktywnej emerytury.

Janusz Badura: 70 lat, 72 kg wagi, 25 lat na przodku w KWK Nowy Wirek w Rudzie Śląskiej, 20 lat na emeryturze. Dwójka dzieci (syn pracuje na kopalni) i czwórka wnucząt. Na stanie jeszcze 1 „sportowo-rekreacyjny”, jak sam mówi, ogródek działkowy. Samochody - 0.

- A po co mi auto? - pyta retorycznie pan Janusz. - Wszędzie dojadę na rowerze. Rocznie robię na moim 60-latku około 9 tysięcy kilometrów. Jeżdżę po okolicy, do Parku Śląskiego, zwiedziłem na nim sam cały Dolny Śląsk. Należę do grupy kolarzy amatorów w Katowicach, często wyruszamy na wspólne wycieczki rowerowe. Sporo jednak jeżdżę sam - mówi.

Fryzjer, barber i stylistka

To właśnie podczas jednej z takich wycieczek, dwa lata temu, w trakcie Industriady, czyli Święta Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego (tegoroczne już w sobotę, 9.06), w Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu pana Janusza wypatrzył Adam Klimek, fotograf reklamowy z Katowic, specjalizujący się w branży rowerowej, w tym sesjach zdjęciowych kolarzy i rowerów.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Katarzyna Pachelska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.