Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Ballada o dziadku, który zawstydził hipsterów

Czytaj dalej
Fot. Adam Klimek/adamklimek.pl
Katarzyna Pachelska

Ballada o dziadku, który zawstydził hipsterów

Katarzyna Pachelska

Jak rasową top modelkę, Janusza Badurę zauważył „na ulicy” fotograf Adam Klimek. Najpierw zwrócił uwagę na jego oryginalny rower, później na epicką białą brodę. Tak emeryt górniczy z Chorzowa Batorego stał się modelem w sesji reklamowej dla marki amerykańskich rowerów Trek.

Przemyka po ulicach Chorzowa jak luxtor-peda na 60-letnim, odnowionym przez siebie, złotym rowerze Jaguar z napisem „XX Wyścig Pokoju”.

Szczupły, z nogami, których może mu pozazdrościć niejeden sportowiec z siłowni, opalony. Okazałą niegdyś brodę ma dziś już przystrzyżoną, włosy też krótsze. Żywa reklama aktywnej emerytury.

Janusz Badura: 70 lat, 72 kg wagi, 25 lat na przodku w KWK Nowy Wirek w Rudzie Śląskiej, 20 lat na emeryturze. Dwójka dzieci (syn pracuje na kopalni) i czwórka wnucząt. Na stanie jeszcze 1 „sportowo-rekreacyjny”, jak sam mówi, ogródek działkowy. Samochody - 0.

- A po co mi auto? - pyta retorycznie pan Janusz. - Wszędzie dojadę na rowerze. Rocznie robię na moim 60-latku około 9 tysięcy kilometrów. Jeżdżę po okolicy, do Parku Śląskiego, zwiedziłem na nim sam cały Dolny Śląsk. Należę do grupy kolarzy amatorów w Katowicach, często wyruszamy na wspólne wycieczki rowerowe. Sporo jednak jeżdżę sam - mówi.

Fryzjer, barber i stylistka

To właśnie podczas jednej z takich wycieczek, dwa lata temu, w trakcie Industriady, czyli Święta Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego (tegoroczne już w sobotę, 9.06), w Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu pana Janusza wypatrzył Adam Klimek, fotograf reklamowy z Katowic, specjalizujący się w branży rowerowej, w tym sesjach zdjęciowych kolarzy i rowerów.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Katarzyna Pachelska

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.