Bank pozwał "frankowiczów". Teraz musi oddać im pieniądze

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Izabela Krzewska

Bank pozwał "frankowiczów". Teraz musi oddać im pieniądze

Izabela Krzewska

Sąd uznał, że umowa kredytowa zawierała nieuczciwe klauzule, a bank mógł dowolnie ustalać kurs franka. Oddalił więc powództwo banku, który żądał spłaty zadłużenia. W oparciu o wyliczenia biegłego stwierdził, że klienci kredyt już spłacili. Mało tego - mają jeszcze około 39 tys. zł nadpłaty.

Małżeństwo w 2008 r. zaciągnęło w banku kredyt hipoteczny w wysokości 143 tys. 722 zł (uzależniony jednak od kursu franka szwajcarskiego). Miał on być spłacony w 360 ratach (przez 360 miesięcy, czyli 30 lat). Umowa i regulamin bankowy przewidywały waloryzację kwoty kredytu oraz rat kredytowych do „franka” według aktualnych kursów kupna i sprzedaży określonych w tabeli kursów walut banku.

Z dalszej części artykułu dowiesz się m. in.

 • Jak sędzia Krzysztof Chojnowski uzasadniał wyrok
 • Kto opłaci koszty adwokata pozwanych
Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Izabela Krzewska

Socjolog z wykształcenia. Z zawodu - dziennikarz. W Gazecie Współczesnej pracuję od 2009 roku, a w niedługim czasie dołączyłam również do zespołu Kuriera Porannego. Od początku na łamach naszych dzienników i na portalach internetowych www.wspolczesna.pl i www.poranny.pl zajmuję się głównie tematyką prawną. Relacjonowanie ważnych procesów, sprawy kryminalne, wypadki, pożary, raporty  o przestępczości, historie z życia wzięte... To obszar dziennikarstwa, który - mam nadzieję - dostarcza moim Czytelnikom nie tylko wielu emocji, ale także wiedzy o zmieniających się przepisach prawnych i zagrożeniach dla ich bezpieczeństwa. Staram się, aby każdy materiał był rzetelny, zrozumiały, ale też sprawnie napisany. Bo nawet najbardziej niezwykła ludzka opowieść "blednie" pod nieciekawym piórem.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.