Bankowiec wyprowadzał pieniądze z konta klienta

Czytaj dalej
Wiesław Pierzchała

Bankowiec wyprowadzał pieniądze z konta klienta

Wiesław Pierzchała

Proces 34-letniego Szymona K., który – zdaniem prokuratury – jako pracownik Getin Noble Bank SA wyprowadzał pieniądze z konta jednego z bankowych klientów, zaczął się w poniedziałek w Sądzie Okręgowym w Łodzi. Sąd wyłączył jawność rozprawy z uwagi na tajemnice bankowe i ważny interes prywatny pokrzywdzonych.

Śledczy ustalili, że odpowiadający z wolnej stopy oskarżony pracował we wspomnianym banku w latach 2011 – 2017. Jednym z jego klientów, którego obsługiwał jako doradca, był Władysław L. Szymon K. nie tylko obsługiwał jego konto, lecz także rachunek maklerski w związku z kupowaniem i sprzedawaniem obligacji. Prokuratorzy zwracają uwagę, że 34-latek wykorzystał zaufanie Władysława L. i to, że ze względu na wiek i chorobę ów klient nie korzystał z internetowego podglądu swego konta.

Oskarżony zaczął zlecać dyspozycje przelewów bez wiedzy i zgody Władysława L. na rachunki innych klientów Getin Noble Bank SA, z którymi Szymon K. współpracował. Klienci ci nie kontrolowali swoich rachunków i nie mieli do nich dostępu online. Jedną z pierwszych tego typu operacji było przelanie 4,1 tys. zł na konto Zdzisławy Z. Kolejne przelewy miały miejsce w lipcu i sierpniu 2014 roku na rachunek Wiesława R. i Zdzisławy Z.

Następnie oskarżony bez wiedzy i zgody Władysława L. przez internet sprzedał 47 obligacji. Uzyskane 47,6 tys. zł przelał na konto pokrzywdzonego, a potem na rachunki Wiesława R. i Zdzisławy Z.

Z dalszych ustaleń śledczych wynika, że Szymon K. - jak czytamy w akcie oskarżenia - „przedłożył potwierdzenie złożenia dyspozycji przelewu z rachunku pokrzywdzonego na rachunek Andrzeja O. z podrobionym podpisem Władysława L. na kwotę 20 tys. zł.” Potem ponownie przedłożył dokument z podrobionym podpisem Władysława L. Tym razem chodziło o przelew 35,9 tys. zł z rachunku pokrzywdzonego na rachunek innego klienta banku – Dariusza D.

Następnie oskarżony zlecił przelewy po 6,1 tys. zł na konta Michała B. i Marcina B. Ostatnia operacja dotyczyła przelania 186 tys. zł na rachunek Romana B. Wcześniej, aby móc zrealizować ten przelew, Szymon K. przedłożył zlecenie z podrobionym podpisem Władysława L. i sprzedał bez jego wiedzy i zgody 250 obligacji za 250 tys. zł.

O całym procederze Władysław L. dowiedział się w październiku 2017 roku z rozmowy z bankowym pracownikiem Filipem K., który po zwolnieniu oskarżonego przejął jego klientów.

Wiesław Pierzchała

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.