Barbórka 2014: Medale i życzenia od prezydenta [RELACJA WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow
Michał Wroński

Barbórka 2014: Medale i życzenia od prezydenta [RELACJA WIDEO]

Michał Wroński

Skłaniam nisko głowę przed całym górniczym stanem – powiedział prezydent Bronisław Komorowski do górników, którzy w środę zjechali do Warszawy, by wziąć udział w uroczystej Barbórce. Górnicy dostali odznaczenia państwowe.

Rozpoczęły się one nabożeństwem w Bazylice Archikatedralnej św. Jana na Starym Mieście. W świątyni pojawili się przedstawiciele wszystkich działających w naszym regionie spółek wydobywczych, ale też górnicy z Bochni, Wieliczki, lubelskiej „Bogdanki”, KGHM-u, PGNiG, czy spółki Lotos Petrobaltic. Obecny był wojewoda śląski Piotr Litwa i Mirosław Sekuła, do niedawna jeszcze marszałek województwa, a także Zygmunt Łukaszczyk, prezes Katowickiego Holdingu Węglowego. Kazanie wygłosił ks. Jak Kopiec, biskup gliwicki. W homilii przypomniał, że również on sam pochodzi z górniczej rodziny i dobrze wie, co to znaczy lęk o bliskich pracujących przy urobku węgla głęboko pod ziemią. W kontekście aktualnej sytuacji w branży górniczej zaapelował o wolę dialogu, a przede wszystkim szacunek dla każdego człowieka.

- Otrzymaliśmy za darmo ogromne bogactwo, więc mamy moralne prawo, by korzyści z niego dzielone były sprawiedliwie – podkreślił bs. Kopiec.

Po nabożeństwie górnicze poczty sztandarowe oraz zakładowe orkiestry z KGHM oraz KWB Bełchatów przeszły przez Stare Miasto (wywołując przy tym niemałe poruszenie wśród gapiów i turystów, którzy momentalnie skierowali ku nim obiektywy swych aparatów) kierując się do Pałacu Prezydenckiego, gdzie odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych. Z rąk prezydenta Komorowskiego otrzymało je ponad 50 górników z całej Polski (najliczniejsze grono wśród nich stanowili ratownicy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu). Zwracając się do górników Bronisław Komorowski podkreślił swoje uznanie dla górniczego stylu życia – dumy z wykonywania tego zawodu, silnych związkach koleżeńskich i więzach rodzinnych, które wywołuje praca w trudnych, podziemnych warunkach. Zwrócił zarazem uwagę na to, że całe polskie górnictwo (nie tylko te węgla kamiennego) daje zatrudnienie ok. 200 tysiącom osób.

- Fakt, że spotykamy się zatem tutaj w Warszawie, to dobra okazja, by mocnym głosem powiedzieć o znaczeniu zawodu górnika i całej branży dla Polski i dla polskiej gospodarki. Także o troskach i o nadziejach górniczego stanu. W tych troskach mieści się niepokój o miejsca pracy, o to czy wszędzie będzie stabilne zatrudnienie. Z drugiej strony widać też jednak nadzieję, że stan górniczy się rozwija. Kopalnie budują się w tych miejscach, gdzie jest to opłacalne – dodał prezydent Komorowski.

Otrzymanie tak wysokich odznaczeń z rąk prezydenta RP stanowi dla nas zaszczyt i wyróżnienie – powiedział w imieniu odznaczonych Czesław Koczyba z Wyższego Urzędu Górniczego.

- Barbórka to zawsze dla nas taka „odskocznia”. Czas na chwilę zadumy i okazję do świętowania. To zwłaszcza ważne teraz, kiedy sytuacja na rynku węgla jest ciężka, a górnicy pełni są obaw i niepokoju o swą przyszłość – dodał Marek Król, główny mechanik z kopalni Budryk. Jak podkreślił, dla niego oraz dla jego działu to będzie dobra Barbórka – przez cały ubiegły rok wszystkim dopisało górnicze szczęście. Właśnie ono było tym, czego wczoraj sami górnicy najczęściej sobie życzyli.
Faktem zaś jest, że w skali całej branży ostatnio trochę go brakowało – przyznał Czesław Koczyba, odnosząc się w ten sposób do mało optymistycznych statystyk wypadkowości za minione 11 miesięcy (od początku roku zginęło 28 górników, z czego 21 w kopalniach węgla kamiennego – w ubiegłym roku te liczby wynosiły odpowiednio 21 i 14).


W trakcie uroczystości barbórkowych z udziałem prezydenta Komorowskiego odznaczeni zostali:

1. Za zasługi dla rozwoju górnictwa i ratownictwa górniczego:
 
ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI
Sylwester BIAŁASIK
Bernard HAJDA
Antoni KACHNIARZ
Jayasena MARAKKALA-MANAGE
Janusz ŚLIWA
 
SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI
Roman SERAFIN
 
BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI 
Tomasz BRÓZDA
Krzysztof GÓRKA
Dariusz GRABARA
Damian GRYGIERASKI
Waldemar JEZIOROWSKI
Krystian KRAKOWCZYK
Jacek KUBICA
Andrzej METELSKI
Grzegorz WŁOSIŃSKI
 
2. Za zasługi na rzecz przemysłu górniczego i naftowego:
 
ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI
Piotr SZCZEPAŃSKI
Piotr WIŚNIEWSKI
 
SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI
Stanisław SOCHA
Krzysztof WIECZOREK
 
BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI
Jarosław PAKURA
 
3. Za zasługi w upowszechnianiu dziedzictwa narodowego Polski:
 
SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI
Andrzej DRZYMAŁA
 
BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI
Jerzy NAWALANY
 
4. Za zasługi w działalności na rzecz honorowego krwiodawstwa, za propagowanie idei czerwonokrzyskiej:
 
SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI
Roman MORAWSKI
Jerzy SZCZUDLIK
 
BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI
Grzegorz CECUŁA
 
5. Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej:
 
MEDALEM ZŁOTYM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ
Stanisław BARAN
Janina FABISZAK
Jaremi GALL
Alicja HORNIK-SIWIAK
Zbigniew OBAJTEK
Jan PAJCHERT
Marian SEMENIUK
Zbigniew SIERPIŃSKI
Jan STELMASZCZYK
 
MEDALEM SREBRNYM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ
Zbigniew BARTKOWSKI
Krzysztof HAŁAS
Zbigniew KACZYŃSKI
Piotr KARKOSZKA
Adam KLUSKA
Czesław KOCZYBA
Jacek KOWALSKI
Piotr KOZIOŁ
Marcin KOZŁOWSKI
Marek KRÓL
Wojciech KRZEKOTOWSKI
Jacek KUSZ
Adam PAWŁOWSKI
Andrzej PROKOP
Jan SZOSTAK
 
MEDALEM BRĄZOWYM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ
Tomasz FRELICH
Ireneusz HAŚ
Tomasz KOŚCIÓŁEK
Piotr OPYRCHAŁ
Krzysztof PAJĄK

Michał Wroński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.