Barbórka 2015 jest w piątek. Abp Wiktor Skworc udzielił dyspensy i górnicy odetchnęli z ulgą

Czytaj dalej
Fot. Dziennik Zachodni
Michał Wroński

Barbórka 2015 jest w piątek. Abp Wiktor Skworc udzielił dyspensy i górnicy odetchnęli z ulgą

Michał Wroński

Tradycyjne święto górników Barbórka, czyli liturgiczne wspomnienie świętej Barbary, patronki górników i archidiecezji katowickiej, obchodzone 4 grudnia, przypada w tym roku w piątek. Dlatego metropolita katowicki abp Wiktor Skworc udzielił wiernym archidiecezji katowickiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Karczmy piwne mogą się odbyć.

Metropolita katowicki, arcybiskup Wiktor Skworc poprowadzi jutro dwie uroczyste msze święte z okazji Barbórki. Obie odbywać będą się parafiach pod wezwaniem św. Barbary, obie też będą transmitowane przez media. Pierwsza msza zostanie odprawiona o godz. 9 w Rybniku - Boguszowicach (wysłuchać będzie można jej też na antenie Programu 1 Polskiego Radia), druga natomiast o godz. 13 w Katowicach - Giszowcu (tą z kolei będzie transmitować TVP Polonia i TVP Katowice).

Sama Barbórka w tym roku przypada w piątek. Mimo tego świętujących dzień górnika nie będzie obowiązywał post. Arcybiskup Wiktor Skworc podjął bowiem decyzję o udzieleniu wiernym archidiecezji katowickiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych (na podobny zdecydował się także biskup sosnowiecki).

Jak przypomina w swym komunikacie biuro prasowe archidiecezji katowickiej "zgodnie z przyjętą przez polski episkopat wykładnią wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje w Środę Popielcową oraz piątki całego roku z wyjątkiem uroczystości", przy czym "uzasadniona niemożliwość zachowania wstrzemięźliwości w piątek (np. zbiorowe żywienie) domaga się od chrześcijan podjęcia innych form pokuty".

Według zatwierdzonej w ubiegłym roku przez Konferencję Episkopatu Polski wersji przykazań kościelnych, czwarte przykazanie brzmi „Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach”.

Zgodnie z przyjętą przez polski episkopat wykładnią wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje w Środę Popielcową oraz piątki całego roku z wyjątkiem uroczystości (zob. KPK 1251). Dotyczy wszystkich, którzy ukończyli czternasty rok życia. Biskupi zachęcają też do zachowania wstrzemięźliwości w Wigilię Narodzenia Pańskiego.

Nowelizacja zapisu czwartego przykazania nie zmienia w niczym dotychczasowego charakteru każdego piątku jako dnia pokutnego, w którym katolicy powinni „modlić się, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać wstrzemięźliwość” (zob. kan. 1249-1250). Wyjątkiem są jedynie przypadające wtedy uroczystości. Jeśli zatem w piątek katolik chciałby odstąpić ze słusznej przyczyny od pokutnego przeżywania tego dnia, winien uzyskać odpowiednią dyspensę”
Agata Pustułka


*Dramatyczny apel: Złodzieju, oddaj komputer ze zdjęciami mojej zmarłej żony
*Morderca kotów z Zabrza skazany! A to taki miły student stomatologii
*Jak zdobyć becikowe i 1000 zł na dziecko? ZOBACZ KROK PO KROKU
*Seksowne zabawy na Śląsku: Mistrzostwa Chippendales ZDJĘCIA
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

Michał Wroński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.