Barman z Bielska-Białej po raz trzeci mistrzem świata!

Czytaj dalej
Fot. Facebook Marek Posłuszny
Jacek Drost

Barman z Bielska-Białej po raz trzeci mistrzem świata!

Jacek Drost

Marek Posłuszny, barman z Bielska-Białej ponownie mistrzem świata największej organizacji barmańskiej International Bartenders Association.

-Przygotowywałem się do zawodów dosyć mocno, ale nie spodziewałem się, że wygram. W tym roku poziom był niezwykle wysoki. Trenowałem najlepiej jak potrafiłem, ale nie liczyłem, że pójdzie mi tak dobrze. Kiedy się udało zdobyć tytuł mistrzowski, to przez jeden dzień chodziłem co najmniej pięć centymetrów nad powierzchnią ziemi, a przynajmniej tak mi się wydawało. Po prostu jestem niezwykle szczęśliwy – mówi bielszczanin Marek Posłuszny, który został ponownie mistrzem świata największej organizacji barmańskiej International Bartenders Association. Reprezentant Polski zdobył tytuł w kategorii flair trzeci raz w karierze. W finale prestiżowych zawodów w Tokio pokonał m.in. mistrza świata z 2014 r. Hiszpana Leo Galveza i trzykrotnego triumfatora tych rozgrywek Urugwajczyka Danilo Oribe.

Zawody odbyły się w dniach między 16 i 21 października podczas 65. kongresu stowarzyszenia barmanów International Bartenders Association (IBA), która zrzesza 64 państwa członkowskie, istnieje od 1951 roku jest największym i najstarszym stowarzyszeniem barmańskim na świecie. Podczas corocznego kongresu, który za każdym razem odbywa się w innym państwie, tradycyjnie odbyły się Mistrzostwa Świata World Cocktail Championship. Każde państwo członkowskie wystawia w tych zawodach dwóch reprezentantów - jednego w kategorii flair oraz jednego w kategorii klasycznej. Zawodnicy wyłaniani są na podstawie krajowych eliminacji.

Tym razem w finale konkurencji flair zawodnicy mieli za zadanie przygotować własny i oryginalny koktajl w czterech porcjach w trakcie 5-minutowego pokazu, podczas którego byli oceniani przez międzynarodowe grono sędziowskie. Pod uwagę brane były wykonywane ewolucje, umiejętności żonglowania butelkami, zgranie elementów układu z muzyką, interakcja z publicznością oraz efekt końcowy, czyli koktajl, który jest bardzo ważnym elementem oceny finałowej. Jego wartość punktowa to niemal połowa całego wyniku przyznawanego zawodnikowi.

Marek Posłuszny zaprezentował się w Tokio znakomicie. Przygotował najlepszy koktajl i wyróżnił się oryginalnym stylem czym zachwycił zarówno sędziów, jak i publiczność, która bardzo żywiołowo reagowała w trakcie show w jego wykonaniu.

Warto zaznaczyć, że poza złotym medalem Marka, drugi reprezentant naszego kraju Wojciech Urbański zajął czwartw miejsce w barmaństwie klasycznym w kategorii „Short drink”. Dzięki temu Polacy zdobyli nagrodę Best Team 2016 dla najlepszej reprezentacji Mistrzostw w Tokio. Jest to druga wspólna nagroda Marka i Wojtka - pierwsza została wywalczona w Kapsztadzie 2014 roku.

Marek Posłuszny jest 30-letnim bielszczaninem. Z wykształcenia jest technikiem hotelarstwa i magistrem stosunków międzynarodowych. Jego najgorętszą pasją jest miksologia i barmaństwo. Kiedy zaczynał swoją karierę barową w 2004 roku w Bielsku-Białej, nie zdawał sobie sprawy jak bardzo ją pokocha i nie wiązał z nią wielkiej przyszłości. Jednak „zwykła praca” przerodziła się w życiową pasję, która przyniosła i przynosi mu nadal wiele sukcesów. Oryginalne ewolucje i dynamiczne rutyny są jego znakiem rozpoznawczym.

Do tej pory wielokrotnie stawał na podium najważniejszych zawodów organizowanych w kraju i za granicą. Marek Posłuszny to trzykrotny mistrz świata barmanów IBA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Barmanów) z lat 2011, 2013 oraz 2016, zdobywca złotego medalu w międzynarodowej lidze WFA Grand Slam w 2011 roku, a także mistrz świata barmanów w stylu flair największej federacji flair na świecie World Flair Association z 2012 roku! Jego wielka pasja pozwoliła mu występować i pracować w 41 państwach. Zwyciężył aż w 51 międzynarodowych zawodach w stylu flair!

Obecnie czynnie działa w świecie barmańskim, jako uczestnik, organizator, sędzia czy komentator konkursów. Podczas osobiście prowadzonych szkoleń, na które zapraszany jest z różnych stron świata, zawsze chętnie i z wielkim entuzjazmem dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Przepis Marka Posłusznego na drinka, który zachwycił jurorów w Tokio.
Koktajl nazywa się Sunbeam (jako promień światła)

Składniki:

Wszystko wymieszać w shakerze wraz lodem i przecedzić do schłodzonego kieliszka

Jacek Drost

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.