Bartosz Pilawski: Moda na modę ze Śląska inspiruje topowych projektantów

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Gola
Elżbieta Kazibut-Twórz

Bartosz Pilawski: Moda na modę ze Śląska inspiruje topowych projektantów

Elżbieta Kazibut-Twórz

Czuję się mocno emocjonalnie związany ze Śląskiem, choć stąd nie pochodzę. Tutaj tworzę, tu mam pracownię i debiutancki pokaz. Moja marka to marka śląska - mówi Bartosz Pilawski, młody, a już dobrze znany, projektant w rozmowie z Elżbietą Kazibut-Twórz.

Czym jest moda? Sposobem życia, lustrem, w którym odbija się osobowość projektanta?
Moda to oczywiście sztuka, ale... Mamy dwie dziedziny - modę użytkową - prêt-à-porter, czyli wszystko to, co nosimy na co dzień, i haute couture - szycie ręczne, przepiękne hafty, koronki, gdzie każdy detal jest sztuką. Przez wiele dni można projektować i szyć suknię haute couture, którą ubierze się tylko jeden raz. To nie jest suknia, którą możemy zdjąć, powiesić na wieszaku i ubierać na różne okazje. To sztuka, którą oglądamy na czerwonych dywanach, a później w muzeum.

Moda to może być dobry biznes? Wystarczy wymienić nazwiska wielkich projektantów... Zakładam, że tak, jeśli znajdzie się swojego odbiorcę i jest się konsekwentnym. Jest pan blisko? Co pana inspiruje?
Stylistyka Stevena Kleina, dla niektórych jednego z najbardziej kontrowersyjnych współczesnych fotografów, który nie dał się ponieść fali głównego nurtu, a dla mnie ciągłego źródła inspiracji. Zapyta pani dlaczego, więc uprzedzę pytanie: Steven Klein pokazuje na zdjęciach swoich bohaterów od strony, której istnienia nigdy byśmy nie podejrzewali. Jak nikt inny zdaje sobie sprawę z tego, że sława to tylko maska - i potrafi ją zdjąć.

Wykorzystuje pan fotograficzne wizje Kleina projektując ciuchy?
Ja ich nie wykorzystuję, tylko się nimi inspiruję. Ale tak, w mojej obecnej kolekcji jest odzwierciedlenie jego fotografii, czyli mroku, błysku, kobiety, którą on odkrywa.

Kolory?
Czerń, srebro...

W dalszej części dowiesz się m.in., jak się tworzy kolekcję mody...

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Elżbieta Kazibut-Twórz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.