Bawmy się nad Wisłą, pływajmy łodziami... [infografika]

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Marek Weckwerth

Bawmy się nad Wisłą, pływajmy łodziami... [infografika]

Marek Weckwerth

W regionie obchodzimy Rok Rzeki Wisły. Kujawsko-pomorski odcinek rzeki liczy 205 kilometrów – to prawie piąta część jej całkowitej długości. W dorzeczu Wisły leży koło 80 procent powierzchni województwa.

Gospodarzami Festiwalu Wisły będą Włocławek, Nieszawa, Ciechocinek i Toruń. Gwoździem programu będzie największy w Polsce zlot tradycyjnych jednostek rzecznych.

Wszystko zacznie się w sobotnie przedpołudnie na bulwarach Piłsudskiego we Włocławku. Na gości czekać będą stoiska prezentujące dawne rzemiosła i zawody związane z wodą. Zaprezentowane zostaną kultura i folklor regionów nadwiślańskich. Odbędzie się jarmark tradycyjnych produktów regionów nadwiślańskich i targi kulinarne. Czas umilać mają muzycy wykonujący piosenki żeglarskie.

Parada łodzi (przybyłych między innymi z Francji) rozpocznie się o 14.30. - Dwie łodzie przebyły drogami wodnymi trasę z Loary na Wisłę - przypomina Jacek Kiełpiński, rzecznik Festiwalu Wisły.

Po paradzie chętni będą mogli zwiedzać jednostki oraz wziąć udział w rejsach. Wioślarze WTW Włocławek podejmą próbę bicia rekordu prędkości na Wiśle na najszybszej na świecie łodzi wikińskiej Morąg. Ten dzień zakończy nocna parada jednostek.

Bawmy się nad Wisłą, pływajmy łodziami... [infografika]

13 sierpnia impreza przeniesie się do Nieszawy i Ciechocinka. W Nieszawie odbędzie się inscenizacja widowiska „Chopin i nieszawska Catalani”. Do Ciechocinka łodzie przypłyną o godz. 17, by wziąć udział w paradzie. Na przystani przy ul. Lipnowskiej otwarte będą stoiska, będzie jarmark i targi kulinarne. Zagrają muzycy, znów będzie można zwiedzać i popływać łodziami.

Na dwa ostatnie dni (14-15 sierpnia) festiwal przeniesie się na toruński bulwar Filadelfijski. Stałymi punktami będą stoiska, jarmarki, koncerty oraz parada statków. Będą też regaty żeglarskie i dłubanek wykonanych przez uczestników festiwalowych warsztatów. Dobrzy pływacy przepłyną Wisłę.

W Toruniu także podjęta zostanie próba bicia rekordu prędkości, tym razem w wykonaniu reprezentantów AZS Toruń. Festiwal zakończy we wtorek wieczorem widowisko światło-woda-dźwięk.

Jak przypomina Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, wydarzenie wpisuje się w obchody Roku Rzeki Wisły. Organizatorem jest Kujawsko-Dobrzyńska Organizacja Turystyczna, a partnerami województwo kujawsko--pomorskie oraz miasta gospodarze festiwalu.

Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.