Beata Bochińska: - Nie mogę żyć bez meblościanki Hałasa [rozmowa]

Czytaj dalej
Fot. Darek Lewandowski
Jolanta Zielazna

Beata Bochińska: - Nie mogę żyć bez meblościanki Hałasa [rozmowa]

Jolanta Zielazna

Rzeczy ładne, ale "źle urodzone" wyrzucaliśmy. Dobrze zaprojektowane przedmioty codziennego użytku to dla wielu jedyny kontakt ze sztuką - mówi Beata Bochińska, blogerka, kolekcjonerka przedmiotów sztuki użytkowej.

Zafascynowała panią sztuka użytkowa lat 60. i 70. XX wieku do tego stopnia, że zgromadziła ogromną kolekcję tych przedmiotów. Zachęca też pani, byśmy przynajmniej zwrócili na nie uwagę, bo wiele z tych rzeczy jeszcze możemy wokół siebie znaleźć. Skąd to zainteresowanie?
Jako kolekcjonerkę interesuje mnie okres od końca lat 40.

Jako kolekcjonerkę interesuje mnie okres od końca lat 40. do lat 80. XX wieku, czyli mid-century modern, bo tak jest nazywany. Mam ponad 1800 obiektów z tego okresu wzornictwa polskiego, czeskiego, węgierskiego, niemieckiego, czyli Europy środkowej. Porcelana, szkło, meble, tkanina, dywany, ale też projekty, które gromadzę, jeśli mam możliwość lub plakaty związane z promowaniem wzornictwa w tamtym okresie. Zobaczyłam, że te przedmioty są wyrzucane na śmietniki, nie trafiają na żadne rynki staroci, nikt tego nie traktuje poważnie, a to są doskonałe projekty. 

I zaczęło się zbieranie?
Najpierw dostawałam jako prezenty, zabierałam od ciotek, obcych osób, które je wyrzucały. Potem zaczęłam kupować za 2-3 złote, bo za tyle ludzie chcieli je sprzedać. 20 zł uważałam już za przepłacanie. Dziś wazony, które kupowałam po 20 złotych kosztują 3-4 tysiące zł. O takim rzędzie wielkości mówimy. Meblościanka Hałasa kosztuje 14 tys. zł. Cały zestaw kombinowany Hałasa na ostatniej aukcji w Desie kosztował 56 tys. zł. 

Zapraszamy do czytania pełnej wersji rozmowy z Beatą Bochińską, blogerką, kolekcjonerką przedmiotów sztuki użytkowej.

Pozostało jeszcze 97% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jolanta Zielazna

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.