Beata Gosiewska o Katastrofie Smoleńskiej: - Wiemy, że to nie był zwykły wypadek lotniczy

Czytaj dalej
Paweł Więcek

Beata Gosiewska o Katastrofie Smoleńskiej: - Wiemy, że to nie był zwykły wypadek lotniczy

Paweł Więcek

O ósmej rocznicy i 96. miesięcznicy smoleńskiej - rozmowa z europoseł Beatą Gosiewską, wdową po wicepremierze Przemysławie Gosiewskim.

We wtorek mija osiem lat od tragedii smoleńskiej. To był zamach czy katastrofa lotnicza?

Tego do końca nie wiemy, czy to zamach czy katastrofa. Wiemy, że to nie był zwykły wypadek lotniczy. Stan badań na tym etapie wskazuje na to, że doszło do wybuchu w powietrzu, co było przyczyną śmierci 96 osób na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim.

Jak Pani ocenia pracę podkomisji Antoniego Macierewicza? Jej działania przybliżają nas do prawdy o przyczynach tej tragedii?

Mam nadzieję, że działania podkomisji Macierewicza umożliwią poznanie nam prawd. Stan prac jest mocno zaawansowany, natomiast do raportu końcowego jeszcze dzieli nas co najmniej rok w związku z tym, że zlecone badania w USA trwają, a ekshumacje są niezakończone. Komisja wykonała dużą pracę analizując dotychczasowe materiały i to, co robiła komisja Millera. To ogrom spraw do przeanalizowania. Mamy nadzieję, że efekt końcowy to będzie prawda przyczynach o śmierci naszych bliskich w Smoleńsku.

Wtorkowe obchody rocznicy i miesięcznicy będą połączone z odsłonięciem pomnika ofiar na Placu Defilad w Warszawie. To zamknie spór o sposób upamiętnienia tych, którzy zginęli?

To zamknie ten spór, bo miejsce jest godne i dobrze, że po ośmiu latach wreszcie, pomimo wielu działań obstrukcyjnych ze strony Platformy Obywatelskiej, udało się znaleźć miejsce odpowiednie i doprowadzić do upamiętnienia wszystkich ofiar. Platforma Obywatelska, która w dużym stopniu przyczyniła się do tej katastrofy, chciała ją wymazać z pamięci Polaków i robiła wszystko, by to upamiętnienie w sercu Warszawy nie powstało. Natomiast Prawo i Sprawiedliwość zachowało się jak przyzwoity człowiek. To była największa tragedia w powojennej historii Polski. Teraz wszystkie delegacje międzynarodowe będą mogły usłyszeć o katastrofie smoleńskiej.


TOP 15 miejsc w Świętokrzyskiem widzianych z kosmosu
POLECAMY RÓWNIEŻ:Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika
Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]


Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]
Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]

Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!
Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółko
ZOBACZ TAKŻE: 60 SEKUND BIZNESU - o rozwoju polskich lotnisk i ruchu lotniczym w Polsce i Europie

(Źródło:vivi24)

Paweł Więcek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.