Agata Pustułka

Będą symulować choroby, aby przygotować do pracy studentów medycyny

Będą symulować choroby, aby przygotować do pracy studentów medycyny Fot. ARC
Agata Pustułka

Śląski Uniwersytet Medyczny stawia na praktykę. Studenci będą się uczyć zawodu nie tylko na fantomach. Sto osób zgłosiło się do nietypowego castingu. Pomogą w kształceniu studentów medycyny, udając chorych.

Julia Bogunia z Sosnowca ma 20 lat i zawsze marzyła o tym, by zostać aktorką. Nie dostała się jednak do szkoły teatralnej i zdecydowała się studiować prawo, ale teraz może choć w części zrealizować swoje pragnienia. Uczestniczy bowiem w nowatorskim programie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

O co chodzi w tym programie? Śląski Uniwersytet Medyczny chce zaangażować 20 osób po to, by udawały chorych. W ten sposób mają pomagać studentom medycyny nie tylko nauczyć się rozmowy z chorym, ale i odpowiednio go zdiagnozować.

Do programu zgłosiło aż sto osób. Każda musi przejść rozmowę z psychologiem oraz odegrać scenkę u lekarza. - Poszło mi dobrze. Zdrowie dopisuje i jestem aktywna fizycznie jako trener nordic walking. Mam kontakty z wieloma ludźmi, dzięki czemu nie jestem nieśmiała - mówi nam Elżbieta Gębska z Będzina.

- Celem projektu jest wsparcie procesu kształcenia studentów - wyjaśnia Małgorzata Perlak, psycholog pracująca w Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej SUM. - Udział osoby, która umiejętnie odegra objawy danej choroby, pozwoli studentom na rozwój kompetencji zarówno medycznych, jak i komunikacyjnych.

Pacjent symulowany - dodajmy - to osoba potrafiąca w sposób realistyczny odtworzyć historię przebiegu choroby, naśladując fizyczne objawy i emocjonalne reakcje prawdziwego pacjenta, dając możliwość przećwiczenia wszystkim studentom pewnego zakresu umiejętności w identycznych lub podobnych warunkach.

Pozostało jeszcze 59% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.