Będzie mniej bloków w Zielonej Górze?

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Będzie mniej bloków w Zielonej Górze?

Leszek Kalinowski

KTBS w Zielonej Górze buduje mieszkania, choć zmienia się prawo i spółka szuka nowych możliwości rozwoju. W kolejce po lokal czeka 130 rodzin.

Komunalne Towarzystwo Budownictwa Społecznego spółka z o.o. w Zielonej Górze buduje już od blisko 20 lat. Czy teraz coś się zmieni? Czy nie będzie już tańszych mieszkań? - martwi się Krzysztof Nałęcz, który myśli o swoim dachu nad głową. - Nawet na sesji radni mówili, że zmieniło się prawo i teraz takie budownictwo nie będzie już możliwe - wtrąca jego znajomy Przemysław Gąska.

Jaka jest więc sytuacja prawna spółki? Prezes zarządu KTBS Janusz Leszek Jankowski wyjaśnia, że z chwilą likwidacji Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, a tym samym zaprzestania finansowania programu TBS na rynku nieruchomości, powstała luka prawna, której nie wypełniono żadną inną formą pomocy. Nowy kredyt oferowany przez BGK 50/50 nie był spójny z ustawą „O niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego” z 26 października 1995 roku, która przez ten okres wielokrotnie była nowelizowana. Ostatnia nowela z 10 września 2015 roku przywróciła kredyty preferencyjne, z czego KTBS od razu skorzystał, składając wnioski na nowe inwestycje. W międzyczasie spółka KTBS wykonywała swoje zadania z pomocą kredytów komercyjnych Banku Gospodarstwa Krajowego.

- Aktualnie mamy złożone trzy wnioski kredytowe w BGK, które pomyślnie przeszły wstępną weryfikację i zostały umieszczone na liście rankingowej BGK – mówi J. Jankowski. - Dwa na budowę dwóch bloków mieszkalnych, łącznie 100 mieszkań i 22 garaży na osiedlu Śląskim. Pierwszy budynek z 70 lokalami mieszkalnymi oddaliśmy w kwietniu br.

Trzeci wniosek został złożony na przebudowę budynku mieszkalnego przy ul. Sowińskiego 46-54, gdzie powstanie 30 lokali . Chętnych na mieszkania w zasobach KTBS jest sporo. Wnioski o najem wpływają sukcesywnie. Obecnie jest ich 130! - Na podstawie wieloletnich doświadczeń zaobserwowaliśmy, że większe zainteresowanie naszymi lokalami mieszkalnymi jest wówczas, gdy budynek lub budynki są już wybudowane - dodaje J. Jankowski.

Większe zainteresowanie naszymi lokalami mieszkalnymi jest wówczas, gdy budynek lub budynki są już wybudowane

- Lokale w systemie TBS są w dalszym ciągu alternatywą dla osób, które z różnych względów nie spełniają warunków do otrzymania kredytu hipotecznego. A także dla takich, które nie chcą kupować lokalu na własność, bo jeszcze nie wiedzą, co będą robiły w swoim zawodowym życiu i gdzie na stałe osiądą.

Znowelizowana ustawa „O niektórych formach budownictwa mieszkaniowego” dała możliwość wypowiedzenia umowy i zwrotu mieszkania do KTBS oraz otrzymania zwaloryzowanej kwoty partycypacji. KTBS może dziś – ze swoim doświadczeniem – odegrać ważną rolę w rządowym programie poprawy mieszkaniowej Polaków (budowy mieszkań na wynajem). Jak dodaje prezes, w związku z przygotowywaniem przez rząd Narodowego Programu Mieszkaniowego oraz programu „Mieszkanie plus” KTBS jako spółka miejska zamierza czynnie brać udział w tych przedsięwzięciach. A także realizować główny cel swojej działalności: budowę lokali dla średnio zamożnych.

Warto przypomnieć, że do tego pory KTBS wybudował łącznie 35 budynków z 1676 mieszkaniami, 220 garażami, 11 lokalami usługowymi, szkołę z oddziałem przedszkolnym, a także przychodnię lekarską.

Dlaczego zielonogórzanie decydują się na mieszkania w KTBS-ach i składają wnioski? – Dla mnie decydujące były finanse
– przyznaje Tomasz Nowak. Zielonogórzanie wymieniają też inne powody, np. wysoki standard wykończenia lokalu „pod klucz”: pomieszczenia pomalowane są na biało, na podłogach panele, a w łazience – płytki. W kuchni jest szafka i zlewozmywak oraz kuchenka. W łazience i WC znajdują się wszystkie urządzenia sanitarne. Ponadto łatwa dostępność (po wpłaceniu kwoty partycypacji w wysokości do 30 proc. ich wartości), dobra lokalizacja i infrastruktura otoczenia.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.