Będzie nowoczesny blok operacyjny. Rusza budowa

Czytaj dalej
Julita Januszkiewicz

Będzie nowoczesny blok operacyjny. Rusza budowa

Julita Januszkiewicz

To będzie inwestycja z rozmachem. Dzisiaj wreszcie zaczyna się rozbudowa szpitala w Łapach. Za 15 mln zł powstanie m.in. oddział chirurgii z tak potrzebnym nowoczesnym blokiem operacyjnym

Mamy już oficjalne pozwolenie na budowę. Dzisiaj przekazujemy wykonawcy plac budowy - poinformował nas wczoraj Bogusław Łapiński, kierownik działu zaopatrzenia i obsługi gospodarczej w szpitalu w Łapach.

- To ważny moment, czekaliśmy na to wiele lat - mówi Antoni Pełkowski, starosta powiatu białostockiego, który zarządza tą placówką.

W ramach rozbudowy powstanie dwukondygnacyjny budynek o powierzchni 1600 mkw. Znajdzie się tam blok operacyjny z oddziałem chirurgii. Mają być przygotowane dwie sale i oddział na 30 łóżek. W budynku ma się też mieścić oddział intensywnej terapii (pięć łóżek) i nowoczesna pracownia endoskopii. Będą tam wykonywane badania gastroskopii i kolonoskopii. Według planów inwestycja ma się zakończyć we wrześniu 2018 roku. Dzięki temu poprawią się warunki leczenia pacjentów.

- Nie ma też zagrożenia likwidacji szpitala - zapewnia Antoni Pełkowski.

Szpital musi jak najszybciej zmodernizować swoją siedzibę. Inaczej grozi mu gorszy kontrakt z NFZ, a nawet jego zerwanie. - Rozbudowa szpitala jest ważna i konieczna, aby szpital mógł nadal funkcjonować. Należy dostosować się do rozporządzenia ministra zdrowia z 2012 roku - przypomina Jan Perkowski, radny powiatowy PiS.

Prace mają kosztować 15 mln zł. Tyle na rozbudowę przeznaczyli radni powiatu białostockiego. Przeprowadzi ją konsorcjum firm - Anchor z Choroszczy oraz Przedsiębiorstwa Budowlanego Eko-System z Białegostoku. To one wygrały przetarg.

- Potem trzeba będzie jeszcze poszukać pieniędzy na wyposażenie szpitala, sprzęt medyczny i modernizację starej części. Wydatków w powiecie na pewno nie zabraknie - tłumaczy starosta Pełkowski.

Fakty

Lipiec 2015 rok Tadeusz Gniazdowski, były dyrektor szpitala zlikwidował oddział ginekologiczno - położniczy. Ta decyzja wzburzyła mieszkańców i władze Łap. Obawiali się, że wkrótce przyjdzie kolej na następne oddziały, a w ostateczności zostanie zamknięty cały szpital. Do akcji ratowania placówki włączył się też „Kurier Poranny”.

1 kwietnia 2016 rok - dyrektorką szpitala została, znana w środowisku medycznym, Urszula Łapińska

październik 2016 rok - radni powiatu białostockiego zdecydowali o przyznaniu szpitalowi 15 mln zł

Julita Januszkiewicz

Publikuję głównie w "Kurierze Porannym" i "Gazecie Współczesnej". Dziennikarką jestem od kilkunastu lat. Śledzę to co się dzieje w gminach powiatu białostockiego. Ale interesują mnie też ciekawostki historyczne, wykopaliska archeologiczne. Lubię tematy społeczne, a od niedawna zajmuję się również edukacją. Nie boję się pisać o sprawach trudnych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.