Justyna Przybytek

Będzie przebudowa Dworcowej w Katowicach. Na początek wycięto trzy drzewa

Tak ulica Dworcowa wygląda obecnie. To parkingowe zaplecze centrum Katowic Fot. Arkadiusz Gola Tak ulica Dworcowa wygląda obecnie. To parkingowe zaplecze centrum Katowic
Justyna Przybytek

Od wycięcia trzech drzew rozpoczęły się przygotowania do przebudowy Dworcowej w Katowicach. Ulica w przyszłości będzie deptakiem. Przedstawiciele miasta obiecują, że na przebudowanej Dworcowej posadzone zostaną 54 drzewa.

Ulica Dworcowa, choć zlokalizowana w samym centrum, to jedna z najbardziej zaniedbanych przestrzeni Katowic i wyjątkowo szpetna wizytówka miasta. Niemal w całości zastawiona jest samochodami i stanowi zaplecze parkingowe dla rynku oraz ulicy Mariackiej.

Temat jej przebudowy wracał co kilka lat, ostatecznie decyzje w tej sprawie przyspieszył trwający remont kompleksu Starego Dworca. Metamorfoza Dworcowej będzie, jeśli ufać wizualizacjom, spektakularna. Ulica zmieni się zamknięty dla ruchu deptak, a przebudowa obejmie odcinek od jej skrzyżowania z ulicami św. Jana i Kochanowskiego do skrzyżowania z Mielęckiego i Mariacką. W ramach zadania przebudowana zostanie też Tylna Mariacka.

Wstępne przygotowania do modernizacji Dworcowej rozpoczęły się w ubiegłym tygodniu. Polegały na wycince trzech drzew: kasztanowca przy hali zegarowej i dwóch mniejszych drzew.

- Zgodnie z projektem na przebudowanej Dworcowej, która stanie się wyłączonym z ruchu kołowego placem, posadzone zostaną 54 drzewa - zapewnia Ewa Lipka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Katowicach. Co ważne, drzewa na Dworcowej sadzone będą do gruntu, a nie do donic. Będą to brzozy, miłorzęby i graby o wysokości od czterech do pięciu metrów.

Jednak na zasadnicze prace na Dworcowej trzeba poczekać. Dopiero po wycince miasto ogłosi przetarg na wybór wykonawcy przebudowy. W tym roku na Dworcową i Tylną Mariacką zabezpieczono 20,3 mln zł. Większość tych pieniędzy (ponad 19 mln zł) pochłoną jednak roboty na Tylnej Mariackiej. Tylna – obecnie jednokierunkowa – stanie się ulicą dwukierunkową, powstanie tu też automatyczny kilkupiętrowy parking. Zakończenie tych prac planowane jest jeszcze na ten rok.

Również w tym roku ruszą roboty na Dworcowej. Projekt nowego deptaka, przygotowywany przez pracownię AiR Jurkowscy (tę samą, która projektowała ulicę Mariacką w Katowicach), jest gotowy.

Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.