Justyna Przybytek

Będzie wielka odnowa kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego

Będzie wielka odnowa  kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego
Justyna Przybytek

We wrześniu, po siedmiu latach modernizacji, oficjalnie otwarty zostanie budynek rektoratu Uniwersytetu Ekonomicznego, czyli dawny ratusz gminy Bogucice - Zawodzie. Oddanie budynku będzie pierwszym etapem planowanej przebudowy kampusu UE w Katowicach

Budynek rektoratu Uniwersytetu Ekonomicznego przy ulicy 1 Maja 50 to jeden z ładniejszych w Katowicach. Został wybudowany w 1913 roku, a zaprojektował go Arnold Hartmann, architekt z Berlina. Pierwotnie w budynku znajdował się ratusz gminy Bogucice - Zawodzie, a dopiero po wojnie został przekazany Wyższej Szkole Nauk Społeczno - Gospodarczych, czyli Akademii Ekonomicznej, która kilka lat temu stała się uniwersytetem.

Modernizacja zabytkowego gmachu zajęła siedem lat. Problemem nie były pieniądze, a stopień skomplikowania tej inwestycji, bo zdecydowano się dawny ratusz odtwarzać, a nie tylko remontować. Prace prowadzono etapami, m.in. na dachu, gdzie odtworzono zniszczoną w trakcie wojny wieżyczkę zegarową i na elewacji. Prace objęły też dziedziniec, który został zadaszony i zamieniony w okazałe patio. I w końcu wnętrza - tu prace nadal trwają. Oficjalne otwarcie budynku zaplanowano 18 września.

Pozostało jeszcze 50% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.