Będzin Arena będzie droższa o 5 mln zł. Zmiany w projekcie, a finał budowy w 2020 roku

Czytaj dalej
Fot. mat. Um Będzin
PAS

Będzin Arena będzie droższa o 5 mln zł. Zmiany w projekcie, a finał budowy w 2020 roku

PAS

Będzin będzie miał nareszcie nowoczesną halę widowiskowo-sportową. W maju tego roku na dobre rozpoczęła się budowa Będzin Areny. Okazało się jednak, że przedsięwzięcie będzie droższe o ponad 5 mln zł.

Inwestycją zajmuje się warszawska firma TAMEX Obiekty Sportowe S.A., która złożyła ofertę o wartości niespełna 27,8 miliona złotych. Ta została zaakceptowana w czerwcu ubiegłego roku. Ostatecznie okazało się jednak, że całe przedsięwzięcie będzie droższe o ponad 5 mln zł i będzie kosztować 33 mln 6 tysięcy 905,44 zł. To efekt zmian w projekcie, który sprawia, że całość będzie jeszcze bardziej nowoczesna, a sam obiekt przystosowany do rozgrywek w siatkarskiej elicie zawodników miejscowego MKS-u.

- Wzrost kosztów spowodowany jest częściowo koniecznością dostosowania projektowanego obiektu do wymogów Polskiego Związku Piłki Siatkowej, czego w części nie uwzględniał program funkcjonalno-użytkowy. Ponadto zwiększony został zakres projektu, dodana została m.in. budowa własnej kotłowni gazowej, budowa wind w obiekcie, powiększona została także powierzchnia parteru budynku – tłumaczy Tomasz Niedziela, prezes spółki Będzin Arena, nadzorującej budowę nowego obiektu sportowego.

W hali i obok niej muszą się więc pojawić dodatkowo m.in. kolejne szatnie dla zawodników i sędziów, sala konferencyjna, stanowisko dla stacji telewizyjnych, większy telebim oraz miejsca postojowe dla autobusów. Rozbudowany został też układ klimatyzacji i rozszerzony monitoring. Zrezygnowano też ze szklanych elementów w fasadzie, które przeszkadzałyby w prowadzeniu transmisji telewizyjnych.

Hala w pobliżu ulic Sportowej i Piłsudskiego powstaje na terenie nieczynnego od lat letniego basenu. Ma być gotowa w połowie 2020 roku. Powstaną tu m.in. trzy boiska, trybuny, które pomieszczą ponad 2 tys. osób, siłownia, klub fitness, czy też gabinet odnowy biologicznej wraz z sauną. Przewidywane są też powierzchnie komercyjne, w których według założeń mają funkcjonować punkty handlowe i kawiarnia. Obiekt zgodnie z wymogami będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

- Inwestycja finansowana jest w całości z emitowanych przez spółkę obligacji, poszczególne serie obligacji emitowane są zgodnie z harmonogramem emisji, uwzględniającym potrzeby finansowe wynikające z harmonogramu rzeczowo-finansowego inwestycji. Wykup obligacji nastąpi sukcesywnie w okresie 15 lat, co uwzględnione jest w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta – informuje Tomasz Niedziela. - Spółka zgodnie z warunkami określonymi w przetargu, płaci wykonawcy po każdym ze zrealizowanych etapów projektu. Płatności następują zgodnie z harmonogramem rzeczowo-finansowym projektu oraz protokołami odbiorów częściowych poszczególnych etapów prac – dodaje.

PAS

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.