Będzin: nowy żłobek i przenosiny przedszkola. Studenci już się uczą ZDJĘCIA

Czytaj dalej
Fot. PAS, Akademia WSB, Google Maps
Piotr Sobierajski

Będzin: nowy żłobek i przenosiny przedszkola. Studenci już się uczą ZDJĘCIA

Piotr Sobierajski

Budynki po zlikwidowanych gimnazjach w Będzinie zyskują drugie życie. W murach byłego Gimnazjum nr 3 przy ul. Krakowskiej ulokowała się już Akademia WSB, a pomieszczenia po Gimnazjum nr 1 przy ul. Sportowej wypełnią przedszkolaki oraz maluchy ze żłobka.

Od października 2019 r. z oferty dydaktycznej Akademii WSB można skorzystać także w Bę-dzinie, a nie tylko w sąsiedniej Dąbrowie Górniczej czy innym ośrodku zamiejscowym.

Tysiąc studentów w Będzinie

W budynku gimnazjum przy ul. Krakowskiej 14 Akademia WSB uruchomiła ośrodek dydaktyczny, w którym uczą się studenci, takich kierunków jak m.in. administracja, filologia angielska, ekonomia, finanse i rachunkowość, informatyka, pedagogika, stosunki międzynarodowe, zarządzanie, logistyka. W będzińskim ośrodku dydaktycznym uczelnia planuje uruchomić także żłobek - Akademię Maluszka, a ofertę dydaktyczną uzupełnią zajęcia Uniwersytetów Dziecięcych Akademii WSB oraz Uniwersytetów Trzeciego Wieku. - Ośrodek dydaktyczny Akademii WSB w Będzinie uruchomiliśmy w związku z dynamicznym rozwojem uczelni oraz dużym potencjałem edukacyjnym w naszym regionie. W październiku w Będzinie kształcenie rozpoczęło ponad tysiąc studentów studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich - informuje dr Marcin Lis, prorektor ds. studenckich i współpracy z otoczeniem Akademii WSB.

Przeniosą przedszkolaki

Będziński samorząd planuje natomiast do budynku zlikwidowanego Gimnazjum nr 1 przy ul. Sportowej 1 przenieść pięciooddziałowe Przedszkole Miejskie nr 1 przy ul. Zawale 7.
- Działa ono w budynku biurowym z trudem dostosowanym na początku lat dziewięćdziesiątych do potrzeb placówki wychowania przedszkolnego. Na parterze dawnego gimnazjum planujemy także utworzyć nowy żłobek dla 62 dzieci. Aktualnie powstają szczegółowy projekt adaptacji pomieszczeń dawnego gimnazjum na potrzeby przedszkola i żłobka oraz dokumentacja do ogłoszenia przetargu na prace budowlane. Planujemy go ogłosić jeszcze w tym roku - informuje Kinga Wesołowska-Bodzek, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Bę-dzinie. - Zakładamy, że w nowym żłobku opiekę znajdzie ok. 60 dzieci w wieku od jednego roku życia do trzeciego - dodaje.
Jeżeli nie będzie problemów z adaptacją budynku i jego wyposażeniem, a gmina otrzyma finansowe wsparcie z programu rządowego Maluch 2020 plus na utworzenie miejsc w żłobku jest szansa na uruchomienie żłobka w listopadzie 2020 r.

Wszystkie miejsca zajęte

Obecnie w Będzinie działają dwa żłobki. Żłobek Miejskiego nr 1 przy ul. Turniejowej ma 57 miejsc dla dzieci . Wszystkie są zajęte. Personel to 7,5 etatu opiekunek. Żłobek Miejski nr 2 przy ul. Jesionowej liczy z kolei 62 miejsca. Także są wypełnione, a etatów pracowniczych dla opiekunek jest tutaj 9. Na listach rezerwowych do żłobków znajduje się 139 dzieci.

Piotr Sobierajski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.