Będzin: Teatr Dormana zawsze był otwarty dla dzieci ZDJĘCIA, WIDEO

Czytaj dalej
Katarzyna Kapusta

Będzin: Teatr Dormana zawsze był otwarty dla dzieci ZDJĘCIA, WIDEO

Katarzyna Kapusta

Teatr Dzieci Zagłębia imienia Jana Dormana w Będzinie zawsze był otwarty dla dzieci. Jan Dorman, artystycznie wykształcony nauczyciel założył ten teatr w najtrudniejszym okresie Polski powojennej zajął się tworzeniem spektakli dla małych widzów, docierając do gmin i miasteczek Śląska i Zagłębia. Dziś nie trzeba nikomu tłumaczyć co to za miejsce, a dzieci i młodzież chętnie przychodzą tu nawet w czasie wakacji. Tym razem przez dwa tygodnie warsztatów dzieci tworzyły spektakl, który zaprezentują na deskach dormanowskiego teatru.

40 dzieciaków w wieku od 9 do 11 lat, różne charaktery, różna ekspresja, a także niezliczona ilość pomysłów. Razem to wszystko tworzy znakomitą mieszankę, z której powstają znakomite rzeczy. Przez dwa tygodnie warsztatów, dzieci nawiązując do dorobku artystycznego i pedagogicznego Janusza Korczaka, tworzyły spektakl, który z pewnością widzą dorosłym przyniesie sporo refleksji.

- Janusz Korczak nie był przedstawicielem świata nauki, ale jako wybitny i wykształcony medycznie wychowawca-praktyk wniósł do wiedzy pedagogicznej nowe spojrzenie na dziecko i zaakcentował jego indywidualność. To właśnie Korczak zwracał uwagę na swoistą naturę dziecka – na to jakim jest dziś, a nie jakim będzie, czy ma być w przyszłości. Postawione przez „Starego Doktora” pytania dotyczące „bycia dzieckiem” i „bycia dorosłym” będą punktem wyjścia naszych artystycznych wędrówek - mówi Anna Nowak, pomysłodawczyni warsztatów.

Szczególną rolę w poszukiwaniach uczestników warsztatów pełnią dwie powieści o losach Maciusia – bohatera powieści: „Król Maciuś Pierwszy” i „Król Maciuś na wyspie bezludnej”. - Podczas zajęć chcemy wykorzystać język warsztatu aktorskiego, muzycznego, plastycznego i dziennikarskiego do tego, by dzieci miały okazję opowiedzieć o świecie dorosłych i dzieci oraz o ich wzajemnych relacjach, prawach i obowiązkach- dodaje Anna Nowak.

Dzieci pracowały w czterech grupach: aktorskiej, aktorsko-plastycznej, aktorsko-muzycznej i aktorsko-medialnej.

Warsztaty z dziećmi prowadzą aktorzy i pracownicy Teatru Dzieci Zagłębia: Agnieszka Raj-Kubat, Katarzyna Bała, Roman Hyla, Ewa Zawada, Joanna Rząp, Jolanta Markowska, a wszystko koordynuje Anna Nowak.

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym. W aktualnej 10. edycji programu dofinansowanie otrzymały 42 ośrodki z całej Polski – 19 organizacji pozarządowych i 23 samorządowe instytucje kultury. Beneficjenci, którzy organizowali u siebie Lato w teatrze w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie, mają za zadanie wspólnie zrealizować projekt z instytucją lub organizacją partnerską, nie biorącą dotychczas udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 6 ośrodkom. W tegorocznej edycji programu weźmie łącznie udział ponad 1500 uczestników.

Katarzyna Kapusta

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.