Będzin: Teatr Dormana zawsze był otwarty dla dzieci ZDJĘCIA, WIDEO

Czytaj dalej
Katarzyna Kapusta

Będzin: Teatr Dormana zawsze był otwarty dla dzieci ZDJĘCIA, WIDEO

Katarzyna Kapusta

Teatr Dzieci Zagłębia imienia Jana Dormana w Będzinie zawsze był otwarty dla dzieci. Jan Dorman, artystycznie wykształcony nauczyciel założył ten teatr w najtrudniejszym okresie Polski powojennej zajął się tworzeniem spektakli dla małych widzów, docierając do gmin i miasteczek Śląska i Zagłębia. Dziś nie trzeba nikomu tłumaczyć co to za miejsce, a dzieci i młodzież chętnie przychodzą tu nawet w czasie wakacji. Tym razem przez dwa tygodnie warsztatów dzieci tworzyły spektakl, który zaprezentują na deskach dormanowskiego teatru.

40 dzieciaków w wieku od 9 do 11 lat, różne charaktery, różna ekspresja, a także niezliczona ilość pomysłów. Razem to wszystko tworzy znakomitą mieszankę, z której powstają znakomite rzeczy. Przez dwa tygodnie warsztatów, dzieci nawiązując do dorobku artystycznego i pedagogicznego Janusza Korczaka, tworzyły spektakl, który z pewnością widzą dorosłym przyniesie sporo refleksji.

- Janusz Korczak nie był przedstawicielem świata nauki, ale jako wybitny i wykształcony medycznie wychowawca-praktyk wniósł do wiedzy pedagogicznej nowe spojrzenie na dziecko i zaakcentował jego indywidualność. To właśnie Korczak zwracał uwagę na swoistą naturę dziecka – na to jakim jest dziś, a nie jakim będzie, czy ma być w przyszłości. Postawione przez „Starego Doktora” pytania dotyczące „bycia dzieckiem” i „bycia dorosłym” będą punktem wyjścia naszych artystycznych wędrówek - mówi Anna Nowak, pomysłodawczyni warsztatów.

Szczególną rolę w poszukiwaniach uczestników warsztatów pełnią dwie powieści o losach Maciusia – bohatera powieści: „Król Maciuś Pierwszy” i „Król Maciuś na wyspie bezludnej”. - Podczas zajęć chcemy wykorzystać język warsztatu aktorskiego, muzycznego, plastycznego i dziennikarskiego do tego, by dzieci miały okazję opowiedzieć o świecie dorosłych i dzieci oraz o ich wzajemnych relacjach, prawach i obowiązkach- dodaje Anna Nowak.

Dzieci pracowały w czterech grupach: aktorskiej, aktorsko-plastycznej, aktorsko-muzycznej i aktorsko-medialnej.

Warsztaty z dziećmi prowadzą aktorzy i pracownicy Teatru Dzieci Zagłębia: Agnieszka Raj-Kubat, Katarzyna Bała, Roman Hyla, Ewa Zawada, Joanna Rząp, Jolanta Markowska, a wszystko koordynuje Anna Nowak.

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym. W aktualnej 10. edycji programu dofinansowanie otrzymały 42 ośrodki z całej Polski – 19 organizacji pozarządowych i 23 samorządowe instytucje kultury. Beneficjenci, którzy organizowali u siebie Lato w teatrze w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie, mają za zadanie wspólnie zrealizować projekt z instytucją lub organizacją partnerską, nie biorącą dotychczas udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 6 ośrodkom. W tegorocznej edycji programu weźmie łącznie udział ponad 1500 uczestników.

Katarzyna Kapusta

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.