Belfra i lekarza trudno zrobić na szaro

Czytaj dalej
Fot. Mindaugas Kulbis
Agnieszka Domka-Rybka

Belfra i lekarza trudno zrobić na szaro

Agnieszka Domka-Rybka

Praca w budżetówce to zazwyczaj legalna umowa i stała pensja, choć nie zadowoli każdego.

Choć oczywiście również w tym sektorze dochodzi po cichu do patologii, zdecydowana większość zatrudnionych ma etaty, a ich wynagrodzenia zawsze wpływają na czas. Na pensje w sektorze publicznym składają się m.in.: płaca zasadnicza, za wysługę lat oraz dodatki. W 2015 roku zarobki w budżetówce przeważnie nadal były zamrożone, tzn. pracownicy nie otrzymali podwyżek, a jeśli tak - najczęściej dlatego, że awansowali.

Jednak o ich stałych dodatkach wiele osób z sektora prywatnego może tylko pomarzyć. I tak np. nauczycielom zatrudnionym na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5 tys. mieszkańców, przysługuje dodatek w wysokości 10 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Dostają jeszcze m.in. trzynastki i nawet czternastki. „14” to rekompensata dla tych, którzy nie osiągnęli wynagrodzenia określonego w ustawie budżetowej według stopnia awansu zawodowego, czyli: stażysta - 2717 zł brutto miesięcznie, kontraktowy - 3016 zł, mianowany - 3913 zł, dyplomowany - 5 tys. zł. Jeżeli nauczyciel tyle nie zarabia, prawo nakazuje, żeby mu to wyrównać.

Pracownicy służby zdrowia, poza wynagrodzeniem zasadniczym, mogą liczyć m.in. na dodatki: stażowy (od 5 do 20 proc. pensji), za pracę w nocy (20 lub 65 proc. zwykłej stawki godzinowej), dyżury i gotowość do pracy, za pracę w niedziele i święta (45 proc. stawki godzinowej), posiadanie stopnia lub tytułu naukowego (profesora - 300 zł, dr. habilitowanego - 200 zł, doktora - 100 zł), nagrody jubileuszowe i z zakładowego funduszu nagród.

Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.