Beskidy: Jaskinia Malinowska w Wiśle będzie dostępna dla turystów. Zwiedzanie od 8 czerwca 2019

Czytaj dalej
Fot. www.wisla.pl
Jacek Drost

Beskidy: Jaskinia Malinowska w Wiśle będzie dostępna dla turystów. Zwiedzanie od 8 czerwca 2019

Jacek Drost

Szykuje się nie lada gratka i atrakcja dla wszystkich miłośników wędrówek beskidzkimi szlakami! Już niebawem Jaskinia Malinowska zostanie udostępniona turystom.

– Dzięki współpracy miasta Wisła, Nadleśnictwa Wisła i Klubu Alpinistycznego przy Beskidzkiej Grupie GOPR trwa montaż systemu stalowych drabin i pochwytów umożliwiających zejście do głównego korytarza, skąd jest dostęp do praktycznie całej jaskini – poinformował wiślański magistrat.

Prace przygotowawcze już trwają. Podczas wizji w terenie doglądali ich wspólnie burmistrz Wisły Tomasz Bujok, nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła Andrzej Kudełka wraz z leśniczym Maciejem Żabickim oraz prezes Klubu Alpinistycznego przy Beskidzkiej Grupie GOPR Ryszard Głowacki. Uroczyste otwarcie zaplanowane jest na 8 czerwca 2019.

Jaskinia Malinowska zlokalizowana jest w okolicy Malinowskiej Skały, tuż przy szlaku czerwonym na wysokości 1075 m n.p.m. Jest pomnikiem przyrody nieożywionej i leży na terenie Lasów Państwowych w granicach administracyjnych miasta Wisła. Należy do grupy jaskiń szczelinowych i powstała w procesie przemieszczenia grawitacyjnego mas skalnych w warstwie piaskowców godulskich. Jaskinię o praktycznie horyzontalnym rozwinięciu na kierunku wschód-zachód, z uwzględnieniem 10 m szczelinowej studni wejściowej, tworzą wysokie, a zarazem dość wąskie szczeliny o prostym przebiegu połączone na różnych wysokościach krętymi ciasnymi korytarzykami z niewielkimi rozszerzeniami stanowiącymi małe komory. Według ostatnich pomiarów jaskinia ma 249,5 m długości korytarzy i głębokość 23,20 m. Od dawna mówiło się o tym, żeby ułatwić turystom jej zwiedzanie, zwłaszcza, że chodzenie po jaskiniach staje się coraz popularniejszą formą spędzania wolnego czasu.

Prócz montażu stalowych lin i pochwytów teren wokół wejścia do jaskini zostanie uporządkowany, przygotowane zostanie także oznakowanie, aby każdy wędrujący czerwonym szlakiem z Przełęczy Salmopolskiej w kierunku Malinowskiej Skały mógł w to miejsce trafić. Wystarczy posiadać czołówkę i już będzie można bezpłatnie i samodzielnie eksplorować wnętrza jaskini.
– Będzie to pierwsza tak łatwo dostępna jaskinia w Beskidach – podkreślają wiślańscy urzędnicy.
Inne beskidzkie jaskinie, m.in. Salmopolską, lepiej zwiedzać z przewodnikiem.

Jacek Drost

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.