Beskidy: Nie ma i raczej nie będzie kasy na rozwój systemu monitoringu meteo w powiecie żywieckim

Czytaj dalej
Fot. FOT. Starostwo Powiatowe w Żywcu
Jacek Drost

Beskidy: Nie ma i raczej nie będzie kasy na rozwój systemu monitoringu meteo w powiecie żywieckim

Jacek Drost

Minister środowiska rozwiewa nadzieje samorządowców i mieszkańców Żywiecczyzny na odnowienie oraz rozbudowę systemu monitoringu meteorologicznego w powiecie żywieckim. Pieniędzy na projekt nie ma i raczej nie będzie.

Jakiś czas temu w powiecie ży-wieckim powstał system moni-toringu meteorologicznego składający się z 19 stacji pomiarowych. Zostały umiejscowione w różnych częściach Żywiec-czyzny, m.in. na terenach należących do Lasów Państwowych i prywatnych. Budowa systemu została sfinansowana z pieniędzy Banku Światowego. Zbierane przez system dane był przetwarzane i wykorzystywane przez m.in. gminy.

– Minęło trochę czasu i stare stacje nie funkcjonują w całości – stwierdził na lipcowej konferencji prasowej starosta ży-wiecki Andrzej Kalata. Dodał, że od dłuższego czasu z dyrektorem Wydziału Zarządzania Kryzysowego próbowali znaleźć jakieś rozwiązanie, by system naprawić i rozbudować o możliwość mierzenia jakość wód w Jeziorze Żywieckim oraz poziom zanieczyszczenia powietrza, co w powiecie mającym olbrzymie problemy ze smogiem miałoby swoje uzasadnienie.

Specjalna firma napisała starostwu wniosek o sfinansowanie inwestycji (chodziło o około 1 mln 200 tys. zł), który został złożony w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska. Wniosek przeszedł wszelkie wymagane procedury, w tym uzyskał pozytywną opinię Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska i kiedy już wydawało się, że wniosek przeszedł do dalszych procedur i powiat otrzyma dofinansowanie, to nieoczekiwanie starostwo dowiedziało się, że GIOŚ, na wniosek NFOŚ, wycofał pozytywną rekomendację dla tego wniosku, a projekt przepadł.

– Różne rzeczy się dzieją... - skomentował wówczas całą sytuację starosta Kalata.

Interpelację poselską w sprawie pieniędzy na system monitoringu złożyła Małgorzata Pępek, poseł PO z Żywiecczyzny.

– Prawidłowe funkcjonowanie systemu monitoringu meteorologicznego wpływa i wspiera działanie służb powiatowych i gminnych, straży pożarnych i innych jednostek oraz organizacji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Wtrosce o nasze wspólne dobro, jakim jest szeroko pojęte środowisko naturalne, zwracam się do Pana Ministra o analizę przedstawionej powyżej sprawy w kontekście działalności – przyznawania dofinansowań i weryfikacji wniosków przez NFOŚ oraz GIOŚ – napisała w interpelacji poseł Pępek.

Na wczorajszej konferencji prasowej parlamentarzystka poinformowała, że otrzymała odpowiedź od ministra środowiska.
– Niestety, nie jest satysfakcjonująca. Główny Inspektor Ochrony Środowiska negatywnie zaopiniował utworzenie lokalnego systemu monitoringu powołując się na niezgodność metod pomiarowych z przepisami oraz brak brak środków. Niedobrze się dzieje w powiecie żywieckim, który ma ogromny problem z walką ze smogiem. Jest to dla mnie nie do przyjęcia – skomentowała sytuację poseł Pępek. Dodała, że sprawę będzie nadal wyjaśniała.

Z kolei starostwo zapowiedziało, że jeśli nie uda się znaleźć ani grosza, to powiat przeznaczy 200-300 tys. zł, by chociaż część stacji odnowić.

Jacek Drost

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.