Jacek Drost

Beskidy: Uczniowie spędzają lekcje w siodle. Tak to można wkuwać!

Uczennice z Technikum Hodowli Koni w Żywcu na lekcjach uczą się m.in. jazdy konnej Fot. Fot. Technikum Hodowli Koni/facebook Uczennice z Technikum Hodowli Koni w Żywcu na lekcjach uczą się m.in. jazdy konnej
Jacek Drost

Turystyka konna cieszy się w Beskidach coraz większą popularnością. Nic dziwnego, że klasa o profilu konnym w Zespole Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących im. Józefa Piłsudskiego w Żywcu, jedna z nielicznych w regionie, przeżywa oblężenie.

Z roku na rok przybywa osób preferujących aktywny wypoczynek. Potwierdzają to nie tylko badania, ale i zwykłe obserwacje - coraz więcej osób biega, jeździ na rowerze, uprawia nordic walking i mnóstwo innych form aktywności. Niemała jest grupa ludzi, którzy chcą wyjść poza tak zwany standard i szukają mocniejszych lub nieco innych wrażeń. Stąd wzrastająca popularność takich form rekreacji jak kolarstwo górskie, eksploracja jaskiń czy jazda konna. W Beskidach przybywa stadnin i szkółek do jazdy konnej.

- Faktycznie zapanowała moda na jazdę konną. A odkąd weszło 500 plus, to zainteresowanie zwiększyło się o 300 procent - stwierdziła Paulina Pezda, właścicielka stajni Eliksir w Szczyrku. Dodała, że chętni są o każdej porze roku, również zimą. Zwłaszcza kiedy nie ma śniegu, to turyści szukając alternatywnych form wypoczynku, decydują się na spędzenie wolnego czasu w siodle. - W takie dni przeżywamy oblężenie - podkreśla Paulina Pezda.

Oblężenie od jakiegoś czasu przeżywa także Technikum Hodowli Koni w Zespole Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących.

- Zwiększa się zainteresowanie turystyką konną, więc nie mamy kłopotów z naborem.

W dalszej części:

 • Uczeń do szkoły przyjeżdża... z własnym koniem
 • Kto obecnie uczy się w "konnej" klasie w Żywcu
 • Skąd zainteresowanie takim profilem
Pozostało jeszcze 53% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Jacek Drost

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.