Bezpieczna majówka z EKUZ-em i mojeIKP

Czytaj dalej
NFZ Śląski Oddział Wojewódzki w Katowicach

Bezpieczna majówka z EKUZ-em i mojeIKP

NFZ Śląski Oddział Wojewódzki w Katowicach

Długi weekend majowy sprzyja pierwszym wiosennym wyjazdom i dłuższym podróżom. Planujesz w tym czasie wypad za granicę? Koniecznie wyrób Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Karta EKUZ jest obowiązkowym dokumentem rozsądnego turysty i podróżnika! Jeśli wyjeżdżamy za granicę do któregoś z krajów w Unii Europejskiej, EFTA lub do Wielkiej Brytanii, warto posiadać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która umożliwi nam korzystanie z publicznej służby zdrowia. Podpowiadamy, w jaki sposób można ją szybko uzyskać i jak z niej korzystać.

Czym jest EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który potwierdza, że masz prawo do leczenia w czasie wyjazdów turystycznych lub zawodowych do większości krajów europejskich. Za EKUZ nic nie płacisz. Otrzymasz ją, jeśli obejmuje Cię ubezpieczenie zdrowotne w Polsce.

EKUZ uprawnia do wszystkich świadczeń zdrowotnych za granicą, które będą niezbędne w Twoim stanie zdrowia do końca pobytu w danym kraju. Nie refunduje jednak leczenia planowanego. Korzystając z EKUZ za granicą pamiętaj, że podlegasz obowiązkom i korzystasz z praw wynikających z przepisów państwa pobytu na tych samych warunkach, co ubezpieczeni w tym państwie. Jeżeli w danym kraju istnieje obowiązek współpłacenia, również poniesiesz takie koszty.

Jak otrzymać EKUZ?

Wniosek o EKUZ możesz złożyć na kilka sposobów:

  1. Osobiście w oddziale NFZ lub pocztą tradycyjną:
    - pobierz wniosek w oddziale NFZ lub uprawnionej delegaturze
    - wydrukuj, wypełnij i podpisz wniosek
    - złóż wypełniony i podpisany wniosek w oddziale NFZ lub uprawnionej delegaturze lub prześlij na jej adres
  2. Przez elektroniczną skrzynkę podawczą (ePUAP)
  3. Przez Internetowe Konto Pacjenta

Zaloguj się na IKP i wejdź w zakładkę „Moje konto”. Poniżej informacji o Twoim ubezpieczeniu zdrowotnym znajdziesz informację o karcie EKUZ. Kliknij w „Złóż wniosek”.

Jesteś uczniem, studentem lub doktorantem i masz ponad 18 lat? Do wniosku o EKUZ dołącz kopię legitymacji lub zaświadczenie o kontynuowaniu nauki.

Po jakim czasie otrzymasz EKUZ?

EKUZ dostajesz od ręki w przypadku składania wniosku osobiście. W innym przypadku trwa to do 5 dni, ale od czerwca do września oddział wojewódzki może wydłużyć okres rozpatrzenia wniosku do kilkunastu dni.

Jeśli składasz wniosek przez Internetowe Konto Pacjenta, otrzymasz informację o wygenerowaniu karty lub o negatywnej weryfikacji wniosku i jego odrzuceniu wraz z podaniem przyczyn takiej decyzji.

Jeśli wniosek składasz za pośrednictwem IKP lub ePUAP, możesz sprawdzić online jego status. Wejdź na stronę Status sprawy i wprowadź identyfikator sprawy, który przyjdzie na Twój adres e-mail.

Jak odebrać EKUZ?

Odbierz EKUZ osobiście lub przez pełnomocnika, którego do tego upoważnisz (wzór upoważnienia dostępny jest na stronie
www.nfz.gov.pl w zakładce „Dla Pacjenta”). Zrobisz to w oddziale lub delegaturze NFZ, w których składasz lub do których wysyłasz wniosek.

Dostaniesz EKUZ pocztą – jeśli zaznaczysz taką opcję we wniosku o kartę lub jeśli wniosek prześlesz za pomocą ePUAP.

Na majówkę z mojeIKP

Niezależnie czy majówkę spędzasz za granicą, wybierasz się nad polskie morze czy chcesz spędzić ten czas na działce – zainstaluj w telefonie aplikację mojeIKP. Dzięki niej wszystkie najważniejsze informacje o zdrowiu swoim i Twoich bliskich będziesz miał zawsze pod ręką.

Jeśli musisz skorzystać z wizyty u lekarza podczas urlopu, a więc w innej miejscowości, to – w przeciwieństwie do Twojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – nie ma on informacji o Twoim stanie zdrowia czy lekach, które bierzesz. Wtedy użyteczna może być możliwość udostępnienia mu tych informacji w aplikacji mojeIKP. Może to pomóc w diagnozie.

Dzięki aplikacji mojeIKP:

Bez zalogowania możesz z głównej strony aplikacji:

Do wyjazdu przygotuj się z wyprzedzeniem

Przygotowując się do podróży pamiętaj w pierwszej kolejności o swoim bezpieczeństwie. Nie zostawiaj wyrobienia karty EKUZ na ostatnią chwilę – choć w oddziale NFZ otrzymasz ją od ręki, może się przydarzyć sytuacja, w której trzeba będzie dostarczyć dodatkowe dokumenty, dlatego warto zająć się tym przynajmniej na kilka dni przed wyjazdem. Pamiętaj również o wcześniejszym pobraniu aplikacji mojeIKP, która przyda Ci się nie tylko podczas majówkowych wojaży.

NFZ Śląski Oddział Wojewódzki w Katowicach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.