Białystok. Zakup autobusów miejskich za prawie 30 mln zł "pod lupą" CBA. Jest komentarz magistratu

Czytaj dalej
Fot. Archiwum/ Polska Press
Izabela Krzewska

Białystok. Zakup autobusów miejskich za prawie 30 mln zł "pod lupą" CBA. Jest komentarz magistratu

Izabela Krzewska

W przetargu ofertę złożyła tylko jedna firma, z którą miasto podpisało umowę. Czy decyzja była zgodna z ustawą Prawo zamówień publicznych? - sprawdzi Centralne Biuro Antykorupcyjne.

O wszczęciu kontroli poinformowało CBA. Dotyczy ona przetargu z 2018 roku na dostawę 18 niskopodłogowych autobusów (dwu- i trzyosiowych), w ramach projektu: Poprawa dostępności centrum Białegostoku dla komunikacji miejskiej. Projekt współfinansowany był przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020, który wspierał m.in. tworzenie nowoczesnej infrastruktury transportowej i zrównoważonego transportu miejskiego.

W przetargu publicznym ofertę złożyła tylko jedna firma - Evobus Polska sp. z o.o., która jest dystrybutorem autobusów miejskich Mercedes-Benz. Urząd Miejski w Białymstoku podpisał z nią umowę. Zamówienie opiewało na 29,8 mln zł brutto.

- W ramach rozpoczętej kontroli funkcjonariusze CBA zbadają prawidłowość podejmowanych przez Urząd Miasta Białystok decyzji w zakresie ustawy Prawo zamówień publicznych i ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych - wyjaśnia Wydział Komunikacji Społecznej Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Czytaj też: CBA kontroluje Białostockie Centrum Onkologii. Zamówienia publiczne pod lupą

Poprosiliśmy Miasto o komentarz. Zdaniem urzędników oferta Evobus nie podlegała odrzuceniu.

- Nie było przesłanek wynikających z ustawy Prawo Zamówień Publicznych do unieważnienia przetargu, a cena złożonej oferty w wysokości 29 847 303 zł mieściła się w kwocie zaplanowanej na realizację zamówienia tj. 35 424 000 zł - wyjaśnia Urszula Boublej, rzecznik prasowy prezydenta Białegostoku. Dodaje, że to nie pierwsza tego typu kontrola w magistracie.

- Tak jak zawsze, tak i tym razem Centralne Biuro Antykorupcyjne może liczyć na pełną współpracę ze strony pracowników Białostockiej Komunikacji Miejskiej i Urzędu Miejskiego w Białymstoku - zapewnia Urszula Boublej. - Służymy wszelką możliwą pomocą. Oczywiście przedstawimy potrzebne do kontroli dokumenty i liczymy na jak najszybsze zakończenie kontroli.

Pozostało jeszcze 22% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Izabela Krzewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.