Arkadiusz Nauka

Biblioteka na rudzkim dworcu w Chebziu ruszy po wakacjach

Stacje Chebzie po rewitalizacji już jest perłą, dzieje się tu wiele spotkań kulturalnych Fot. Arkadiusz Gola Stacje Chebzie po rewitalizacji już jest perłą, dzieje się tu wiele spotkań kulturalnych
Arkadiusz Nauka

Dopiero we wrześniu zostanie otwarta biblioteka na odrestaurowanym, zabytkowym dworcu kolejowym w rudzkiej dzielnicy Chebzie.

Dopiero we wrześniu zostanie otwarta biblioteka na odrestaurowanym, zabytkowym dworcu kolejowym w rudzkiej dzielnicy Chebzie.

Pierwotnie utworzenie głównej siedziby miejskiej biblioteki miało nastąpić na przełomie kwietnia i maja. Ostatecznie przetarg na wyposażenie biblioteki nieco się przedłużył.
Zrewitalizowany w ubiegłym roku dworzec docelowo ma nie tylko służyć podróżnym. Od początku projekt zakładał otwarcie w obiekcie głównej siedziby miejskiej biblioteki.

- Przejmując budynek dworca wiedzieliśmy, że nie wystarczy jego wyremontowanie, ale kluczowy będzie pomysł na takie wykorzystanie obiektu, aby to miejsce „żyło” – mówiła niedawno Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.
Pierwotnie otwarcie nowej biblioteki planowane było na przełomie I i II kwartału 2019 roku. Zaraz po zakończeniu remontu zabytkowego budynku dworca ruszyły przygotowania do zorganizowania przetargu związanego z jej wyposażeniem. Niestety sam przetarg nieco się wydłużył.

- Takie opóźnienia są czymś naturalnym. Zwiększyły się nieco koszty i kwoty dofinansowania, dlatego też termin rozpisania przetargu, a potem jego rozstrzygnięcia się wydłużył – tłumaczy Michał Pierończyk, wiceprezydent Rudy Śląskiej. - Ostatecznie umowę na wyposażenie biblioteki podpisaliśmy 10 czerwca I mam nadzieję, że we wrześniu uda nam się na dworcu otworzyć bibliotekę – dodaje Pierończyk.

Według władz miasta, przeniesienie zasobów bibliotecznych na dworzec w Chebziu zajmie około dwa miesiące.
– Biblioteka zostanie wyposażona w oryginalny sprzęt biblioteczny. Znajdzie się tu wypożyczalnia ogólna wraz z mediateką, wypożyczalnia historyczna, kawiarnia/czytelnia oraz galeria Fermata Godula – zapowiada Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznych.

Jedną z atrakcji odnowionego gmachu dworca ma być „bibliogród”. – To przestrzeń, która utworzona zostanie na zewnątrz budynku. Znajdzie się tam zieleń oraz drobne elementy architektury. Czytelnicy korzystając z biblioteki będą również i tam mogli spędzić wolny czas z książką w ręku – informuje Krystian Gałuszka.
Rewitalizacja dworca w Chebziu była możliwa dzięki wykupieniu obiektu przez miasto od PKP za blisko 1 mln zł. Zespół stacyjny w Chebziu został wybudowany pod koniec XIX wieku.

Stacja biblioteka także na Industriadzie

Rewitalizacja zabytkowego dworca w Rudzie Śląskiej – Chebziu zakończyła się w grudniu 2018 r. Na warty ponad 8 milionów złotych projekt “Stacja Biblioteka” miasto uzyskało 95 proc. dofinansowania. Środki dostała w ramach konkursu z działania „Rewitalizacja obszarów zdegradowanych” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. I trzeba przyznać, że efekt końcowy robi wrażenie, bo odrestaurowany dworzec zachwyca. Mogli się o tym przekonać też ci, którzy w ostatni weekend uczestniczący w Industriadzie. Stacja Biblioteka była obiektem towarzyszącym tego święta.

Arkadiusz Nauka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.