Biedna Szprotawa, ostrożne inwestycje

Czytaj dalej
Fot. Edyta Jakubowska-Owsik
Edyta Jakubowska-Owsik

Biedna Szprotawa, ostrożne inwestycje

Edyta Jakubowska-Owsik

Przyszłoroczny budżet hamują kanalizacyjne długi. Parę zadań ma rację bytu, chociaż i te nie ruszą bez unijnej kasy

Pomimo trudnej sytuacji finansowej gminy, projekt budżetu na 2017 rok zawiera sporo inwestycji, w większości zależnych jednak od unijnych dotacji.

W przyszłym roku Szprotawa liczy na dochody rzędu 80 mln 623 tys. 800 zł. Więcej jednak wyda, na co zaplanowano 88 mln 750 tys. 360 zł. Deficyt budżetowy ma zamknąć się w kwocie 8 mln zł 126 tys. 560 zł , natomiast ponad 2,2 mln zł pójdzie na odsetki z tytułu zaciągniętych kredytów.

Duże inwestycje za duże pieniądze

Jedną z koronnych inwestycji w mieście jest przebudowa i rozbudowa dawnego klasztoru Magdalenek przy placu Kościelnym, na który w 2017 r. zaplanowano prawie 1,5 mln zł, które wpłyną z unijnej skarbonki. Drugie życie czeka też Szprotawski Dom Kultury, którego remont kwotą rzędu ok. 860 tys. zł wesprze gmina, a 305 tysięcy dofinansowania popłynie ze środków, które udało się pozyskać w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji. W ramach rewitalizacji możliwy będzie także remont dachu budynku przy ul. Świerczewskiego, za 34 tys. 250 zł. Inna duża inwestycja dotyczy budowy przedszkola przy ul. Waszyngtona. Zadanie te pochłonie ponad 6 mln zł, które nie ruszy jednak bez unijnego wsparcia. Niestety, już trzeci rok z rzędu, zabrakło miejsca w budżecie na planowaną od lat budowę hali sportowej przy szkole w Wiechlicach.

Znów zabrakło na halę sportową

Dużo pieniędzy pójdzie na remont dróg, nie tylko w samym mieście, ale i we wsiach.I tak modernizacja szprotawskiej drogi przy ul. 1 Maja pochłonie 75 tys. zł, ul. Asnyka - 360 tys.zł, a ul. Kilińskiego - nieco ponad 95 tys. zł Na dokumentację planowanych remontów dróg w gminie Szprotawa przeznaczy 27 tys. zł. , a na zakup wiat przystankowych wyda 3 tys. 400 zł.

Będzie wreszcie rowerowa ścieżka?

Realizacji ma się wreszcie doczekać budowa ścieżki rowerowej z Pasterzowic do Szprotawy. Na ten cel zarezerwowano już 680 tys. zł. Jednak zadanie uzależnione jest od tego, czy uda się pozyskać dodatkowe środki z zewnątrz.

40 tys. zł trzeba wydać na odwodnienie ulic w mieście. Modernizacji doczekają się też drogi boczne we wsi Dziećmiarowice (13 tys. zł) oraz w Siecieborzycach (7,5 tys.zł), które dojdą do skutki dzięki pieniądzom z funduszu sołeckiego. Za sprawą budżetu obywatelskiego konkretny remont czeka kładkę na rzece Bóbr (100 tys.zł), budowa parkingu przy zespole szkół w Wiechlicach (75 tys.zł), a także przy ul. Brzozowej, również w Wiechlicach (100 tys.). Oprócz tego, za 10 tys. zł powstanie chodnik w Siecieborzycach.

Na bieżące utrzymanie gminnych dróg szprotawski samorząd przeznaczy 211 tys. 436 zł. Z kolei na utrzymanie dróg wewnętrznych wyłoży 70, tys. 820 zł. Strefa płatnego parkowania będzie kosztować gminę 10 tys. 805 zł. A na utrzymanie wiat przystankowych zaplanowano 2 tys. 252 zł.

Ostateczny kształt przyszłorocznych inwestycji „przyklepią” radni na najbliższej sesji.

Edyta Jakubowska-Owsik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.