Bielscy archeolodzy odkryli niezwykłe kafle z XV wieku

Czytaj dalej
Fot. FOT. Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec

Bielscy archeolodzy odkryli niezwykłe kafle z XV wieku

Łukasz Klimaniec

Fragmenty kafli z XV i XVI w. o bogatej ornamentyce znaleźli Bożena i Bogusław Chorążowie, bielscy archeolodzy podczas prac w kamienicy przy ul. Wzgórze 14. - To unikatowe odkrycie jeśli chodzi o teren Bielska - mówią.

Archeolodzy z Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Bożena i Bogusław Chorążowie, podczas badań prowadzonych od marca w ramach nadzoru archeologicznego nad remontem kamienicy przy ul. Wzgórze 14, dokonali niezwykłego odkrycia. Znaleźli pochodzące z XV i początku XVI wieku kafle piecowe o bardzo pięknej ornamentyce, niezwykłych elementach zdobniczych, których w Bielsku nikt nie spodziewał się znaleźć.

- To kaflarstwo na bardzo wysokim poziomie - podkreśla Bogusław Chorąży. - Wątki, które na nich widnieją, są znane w kaflarstwie środkowo-europejskim i często spotykane. Ale nie zawsze znajdują się na tak wysokim poziomie artystycznym - dodaje.

Archeolodzy podkreślają, że większość takich kafli została odkryta po raz pierwszy na terenie Bielska. To kafle przestawiające m.in. proroka, muzyka grającego na dudach czy postaci królewskiej z rybimi ogonami tzw. meluzyny. Prócz nich archeolodzy natknęli się na kafle zdobione motywami roślinnymi i architektonicznymi.

Pozostało jeszcze 43% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Łukasz Klimaniec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.