Bielsko- Biała: biblioteka Książnica Beskidzka doczekała się windy. I staje się interaktywna

Czytaj dalej
Fot. FOT. Paweł Sowa UM Bielsko-Biała
Łukasz Klimaniec

Bielsko- Biała: biblioteka Książnica Beskidzka doczekała się windy. I staje się interaktywna

Łukasz Klimaniec

Na taką inwestycję użytkownicy Książnicy Beskidzkiej czekali od dawna – największa bielska biblioteka zyskała windę dla osób starszych i niepełnosprawnych. A prócz tego interaktywne nowości i większy księgozbiór.

Remont schodów wejściowych do gmachu Książnicy Beskidzkiej przy ul. Słowackiego w Bielsku-Białej, jaki zakończył się w październiku 2017 r. poprawił wtedy komfort i bezpieczeństwo – na podstopniach, stopniach i spocznikach zostały zamontowane płyty granitowe, została też podwyższona balustrada. Ale dopiero montaż windy sprawił, że największa biblioteka w Bielsku-Białej jest wreszcie dostępna dla wszystkich czytelników.

– Po wielu latach starań udało się nam zrealizować najważniejszą inwestycję przeznaczoną szczególnie dla niepełnosprawnych i osób starszych – budowę windy. W końcu największa biblioteka regionu zostanie pozbawiona barier architektonicznych – przyznaje Bogdan Kocurek, dyrektor Książnicy.

Głównym kłopotem dla osób starszych i niepełnosprawnych było dotarcie do znajdujących się na pierwszym piętrze wypożyczalni i czytelni. Problemu nie rozwiązał „schodołazł”, jaki w przeszłości znajdował się w gmachu. Co innego winda, którą teraz wygodnie i bezpiecznie można dostać się na piętro i skorzystać z bogatego księgozbioru Książnicy, a także nowości, zwłaszcza interaktywnych, jakie w niej można spotkać. W Książnicy Beskidzkiej można skorzystać np. z drukarki 3D , magicznego dywanu, czyli interaktywnego urządzenia projekcyjnego do gier i zabaw ruchowych, multimedialnego planetarium czy gier mobilnych samodzielne zaprojektowanych i przeprowadzanych np. na kanwie wybranej książki.

– Nadal podstawową formą pracy jest dla nas książka w tradycyjnej postaci i czasopisma. Kupiliśmy nowych pozycji za 100 tys. zł. Jednak zachęcając do czytelnictwa, zgodnie z duchem czasu, uzupełniamy naszą ofertę o nowe formy aktywności – wyjaśnia dyrektor Kocurek.

Prócz zmian w głównym gmachu Książnicy kapitalny remont pomieszczeń przeprowadzono w jej filiach – w Kamienicy i Lipniku, a w Wapienicy zaadaptowano sąsiednie pomieszczeni powiększając lokal o dodatkowe 35 m kw. Najważniejszym kryterium była wygoda czytelników, stąd wymiana posadzek, oświetlenia, regałów i mebli oraz ciekawa aranżacja wnętrz. ą

Łukasz Klimaniec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.